Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nadzieja dla muszli koncertowej w Bydgoszczy

Joanna Pluta, (AST)
Czy znajdzie się ktoś, kto zechce prowadzić w amfiteatrze działalność kulturalną? Przekonamy się wkrótce
Czy znajdzie się ktoś, kto zechce prowadzić w amfiteatrze działalność kulturalną? Przekonamy się wkrótce Fot. Dariusz Bloch
Jej los zależy od tego, czy znajdzie się chętny, by ją poprowadzić.

- W ciągu 2 tygodni złożymy ofertę z zapytaniem, czy jest ktoś chętny do prowadzenia muszli w parku Witosa. Jeśli ktoś taki się znajdzie, obiekt zostałby przekazany w formie użyczenia. Wtedy też można by pomyśleć o jego remoncie - takie słowa padły z ust prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego podczas wtorkowej konferencji o budżecie miasta.

To jeden z efektów naszej akcji, jaką przez około miesiąc prowadziliśmy na łamach „Pomorskiej”. Pytaliśmy bydgoszczan o to, jak widzą przyszłość amfiteatru. Większość przyznała, że nie wyobraża sobie parku bez muszli koncertowej. - Przyglądałem się medialnej dyskusji na ten temat - przyznał prezydent Bruski. - Sprawdzimy, czy ktoś zechce poprowadzić amfiteatr.

Wczoraj w urzędzie miasta dopytaliśmy o szczegóły. - Celem miasta nie jest likwidacja muszli, ale znalezienie operatora tego obiektu, który sprawi, że będzie tętniła życiem - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z ratusza. - Jeśli taki się nie znajdzie będzie to sygnał, że po prostu miejsca koncertów takie jak amfiteatr przy Operze Nova, Wyspa Młyńska, fontanna Potop czy plac przed Filharmonią Pomorską są atrakcyjniejsze.

A gdy chętny do poprowadzenia muszli się znajdzie? - Wtedy na minimum dziesięć lat będziemy chcieli przekazać bezpłatnie zarządzanie muszlą - mówi Strzelczyk-Frydrych.

Czytaj również: Sting wystąpi w toruńskich Jordankach! Koncert dla "wyjątkowych ludzi z regionu"

Oferty będą mogły składać wszelkie podmioty zewnętrzne, w tym organizacje pozarządowe i instytucje. - Chodzi o znalezienie partnera, który ma pomysł na muszlę. Na cały projekt rewitalizacji parku Witosa planujemy przeznaczyć 1,5 mln zł. W tym musiałaby się zmieścić ewentualna modernizacja muszli - słyszymy w urzędzie. - Dla porównania, przed siedmioma laty koszt przeprowadzonych prac, które pozwoliły na dalszą eksploatację muszli, przekroczył 600 tys. zł.

U Bruskiego widać jednak dużą dozę sceptycyzmu. - Muszla tak naprawdę nikomu nie służyła, nikt nie wykazywał nią zainteresowania - mówił na konferencji.

O komentarz poprosiliśmy Macieja Kaczmarka z Obywatelskiej Rady Kultury, który jakiś czas temu na naszych łamach mówił o tym, że warto byłoby znaleźć sposób na utrzymanie muszli spójny ze strategiami miasta, tak, by służyła mieszkańcom.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy naszą akcję - chcemy poznać Wasze opinie na temat tego, co powinno się stać z muszlą koncertową w parku Witosa. Przypominamy, że miasto planuje rewitalizację parku Witosa, nie wyklucza też wyburzenia muszli koncertowej. Muszli, która dla wielu bydgoszczan to nie tylko kawałek budowli, ale mnóstwo wspomnień.Prosiliśmy Was o zdjęcia - te archiwalne i najnowsze oraz Wasze wspomnienia związane z tym miejscem. Wasz odzew jest ogromny. Dlatego publikujemy zdjęcia i wspomnienia bydgoszczan, którzy zechcieli się z nami nimi podzielić. Czekamy też na kolejne.Spora część mieszkańców uważa, że muszla powinna zostać wyremontowana albo że w jej miejscu powinna się pojawić inna budowla z przeznaczeniem na kulturę - te opinie przeważają. Są jednak i tacy, którzy uważają, że park Witosa to nie jest najlepsze miejsce na działania kulturalne. Opinie będziemy publikować w najbliższych dniach zarówno tutaj, jak i w papierowym wydaniu "Pomorskiej". Wypatrujcie ich.A tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Kliknij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu.

Bydgoszczanie o muszli koncertowej - chcą, by było tam życie [zdjęcia]

- Informacja o słowach pana prezydenta, która dociera do mnie po miesiącu od tej wypowiedzi, w wyniku uruchomionej w mediach dyskusji bardzo mnie cieszy, bo zwiastuje możliwość znalezienia najlepszego rozwiązania - mówi. - Wrócę też do stanowiska ORK z 2014 roku, które głosiło „wypracowanie optymalnego projektu powinno się odbyć w drodze konkursu i być legitymizowane publiczną i środowiskową dyskusją. ORK służy w tym zakresie pomocą”. Liczę więc na kontakt władz miasta z ORK.

Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska