W środę 17 marca 2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski na specjalnie zwołanej konferencji ogłosił, że w związku z przyspieszeniem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, na terenie całego kraju zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia.
Ostrzejsze przepisy mające na celu powstrzymanie epidemii obowiązywały już na terenie czterech województw, gdzie sytuacja epidemiczna była najgorsza: warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Minister zdrowia zapowiedział, że od 20 marca do 9 kwietnia dodatkowymi ograniczeniami będzie objęta cała Polska.
Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw w piątek 19 marca 2021 r., kilka godzin przed wejściem w życie przepisów.
Zgodnie z nimi wszystkie dzieci będą się uczyć zdalnie. Do tej pory najmłodsi uczniowie z klas 1-3 mogli uczyć się stacjonarnie lub w trybie mieszanym.
Ograniczono działalność centrów handlowych. Większość sklepów będzie w nich zamknięta. Otwarte będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, kioski z gazetami, księgarnie, salony operatorów telekomunikacyjnych, sklepy z artykułami budowlanymi oraz z artykułami dla zwierząt. Mogą też działać salony fryzjerskie, optyczne, banki, pralnie.
Hotele nie będą mogły przyjmować turystów. Będą mogli z nich korzystać pracownicy służby zdrowia i szeregu służb państwowych. Będą też mogły działać hotele robotnicze.
Zamknięte będą instytucje kultury: kina, teatry, muzea, galerie sztuki. Nie można organizować wydarzeń z udziałem publiczności.
Zakazano działalności obiektów sportowych: basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem są baseny w ośrodkach, które świadczą usługi lecznicze.
Otwarte będą kościoły z zachowaniem limitu 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
