Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni sobie mogą dorabiać bez ograniczeń, a pozostałych obowiązują limity. Nowe kwoty od 1 marca

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niektórzy renciści i emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Pozostałych obowiązują limity. Nowe weszły w życie 1 marca br.

Coraz więcej emerytów pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2015 roku w Polsce pracujących emerytów było 575,4 tys. Na koniec 2021 roku ich liczba wzrosła do 812,9 tys. Z kolei jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na koniec marca 2023 roku było 783,3 tys. pracujących emerytów i rencistów, wśród których 50,5 proc. stanowiły kobiety.

Oni mogą sobie dorabiać bez ograniczeń

Niektórzy seniorzy mogą sobie dorabiać bez ograniczeń. To m.in. emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Wyjątek stanowią seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca br. 1780,96 zł brutto). Wówczas jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Limitami nie muszą przejmować się pobierający renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą oraz pobierający renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

- Bez ograniczeń mogą również dorabiać osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Takie są nowe limity dorabiania od 1 marca 2024 roku

Pozostałych seniorów obowiązują limity dorabiania. Nowe weszły w życie 1 marca br. i będą obowiązywać do 31 maja 2024 roku.

Bezpiecznym progiem dorabiania jest kwota 5278,30 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie emerytury lub renty. Jeśli będą wyższe niż 9802,50 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie między 70 proc. a 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli od 5278,30 zł do 9802,50 zł brutto spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jest ona różna. Po tegorocznej waloryzacji, od marca 2024 roku do końca lutego 2025 roku wynosi:

  • 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska