Do Wyższej Szkoły Humanis-tyczno-Ekonomicznej należy część terenu przy ulicy Wyszyńskiego po dawnym szpitalu. Znajduje się na nim między innymi budynek byłego oddziału dziecięcego. Także kolejny obiekt, stojący u zbiegu ul. Wyszyńskiego i Szpitalnej jest własnością włocławskiej uczelni. Obie budowle znajdują się w fatalnym stanie. Jeden z obiektów - już w chwili zakupu - był do rozbiórki.
Co i kiedy WSHE zrobi
z tą nieruchomością? Jak się dowiedzieliśmy, władze uczelni chcą na bazie budowli starego szpitala utworzyć Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Uczelnia stara się zdobyć pieniądze na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli WSHE uda się pozyskać fundusze z zewnątrz, budynkowi byłego oddziału dziecięcego zostanie przywrócony dawny blask.
Jak twierdzi rektor
WSHE, dr Wojciech Gulin, problemy z zagospodarowaniem tych obiektów wynikają stąd, że Rada Miasta zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego i obszar ten został objęty ochroną konserwatorską. To spowodowało, że powstały ograniczenia w jego dysponowaniu. Władze uczelni nie kryją, że wystąpiły w tej sprawie do Sądu Ad- ministracyjnego. Skarga została jednak oddalona.
- Nie jesteśmy zainteresowani odbudowią szpitala ze środków uczelni - dodaje dr Paweł Chur-ski, kanclerz uczelni. _Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości może bowiem znajdować się zarówno w obiekcie nowoczesnym, jak i odrestaurowanym. Jeśli zdobędziemy pieniądze z zewnątrz, będziemy starali się o zachowanie walorów zabytkowych. _Władze uczelni nie kryją, że liczą na lepszą współpracę z włocławskim samorządem, także w zakresie pozyskiwania pieniędzy
na ochronę konserwatorską
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to "wynalazek" ostatnich lat. Na przykład działający w Poznaniu AIP oferuje wsparcie dla studentów, dzięki któremu mogą otworzyć własną firmę. AIP daje do dyspozycji wyposażone miejsce pracy, pełną infrastrukturę, księgowość i pomoc prawną.
**
