Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy bogatsi o jeden chromosom! Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

(pio),(JZ)
Zuza (z lewej) i Agnieszka. Papużki-nierozłączki. Razem w szkole, na scenie. Wszędzie.
Zuza (z lewej) i Agnieszka. Papużki-nierozłączki. Razem w szkole, na scenie. Wszędzie. Jarosław Pruss
Agnieszka i Zuza są rozśpiewane i roztańczone. Tańczą w zespole. Paulina gra w unihokeja. Ania - w koszykówkę. Kacper - w piłkę. Tutaj prawie każde dziecko ma różne zainteresowania, ale łączy je jedno. Mają zespół Downa.

W Zespole Szkół nr 31 przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy wśród 144 uczniów jest 20 takich z zespołem Downa. Dzisiaj obchodzą swoje święto.

Dziś się bawimy

Agnieszka ma 20 lat. Zuza jest o rok młodsza. Papużki-nierozłączki. Razem w klasie, razem poza klasą. Choćby w zespole "Raperki". Udzielają się w nim same dziewczyny. - Ostatnio występowałyśmy w ośrodku Braille'a. Zaprezentowałyśmy m.in. taniec kowbojski - wspomina Agnieszka. A Zuza dodaje, że już szykują się do następnego występu.

Ania, 14-latka, śpiewa, tańczy i maluje. A ostatnio - nawet się podkochuje. W Adrianie. Czy coś z tego wyjdzie, czas pokaże. Na razie jest okej.

Zobacz: Poruszająca kampania na Światowy Dzień Zespołu Downa [wideo]

8-letni Kacper pokazuje za to swoje układy taneczne. - Z mamą w domu tańczę albo z koleżankami w szkole. Może kiedyś wystąpię w programie telewizyjnym - marzy chłopiec. Nasz mały dżentelmen - tak go określają wychowawczynie. Bo Kacper przy powitaniu całuje panie w rękę. Nauczycielki całuje częściej. Koleżanki - rzadziej.

14-letniej Paulinie nie zależy, żeby ją Kacper w rękę całował. Ona woli tańczyć, bawić się lalkami barbie albo grać. W unihokeja na przykład.

Dzieci z zespołem Downa chętnie jeżdżą na wycieczki. Takie nietypowe. Życia uczące. - Ostatnio byliśmy w zakładzie fryzjerskim, u krawcowej, szewca i ogrodnika. Fajnie było - twierdzą.
Twierdzą też, że fajne mają życie. Nie narzekają.
Inne od naszego, ale fajne.

Dziecięce Graffiti zaprasza do klubu

- Różni nas od siebie tak niewiele, zaledwie jeden chromosom - zauważa Piotr Częstochowski z inicjatywy "Dziecięce Graffiti", ojciec dziecka z zespołem Downa. Tradycyjnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W ubiegłym roku doczekały się one nawet specjalnie skomponowanej piosenki "Zbudujemy lepszy świat", którą bydgoska inicjatywa "Dziecięce Graffiti" przyjęła jako hymn tych osób.

"Dziecięce Graffiti" tradycyjnie od kilku lat przygotowuje blok imprez dla swoich podopiecznych. Tym razem w niedzielę w klubie Awangarda (Bydgoszcz, Stary Port 21) będzie wiele atrakcji dla dzieci młodszych i starszych. Najpierw filmy i panel dyskusyjny dla rodziców, później zabawy dla uczestników, m.in. sesja zdjęciowa, warsztaty medialne, salon piękności, występ grupy tanecznej AMADEO. Pokażą się też zawodnicy olimpiad specjalnych.

Organizatorom udało się namówić kilku właścicieli bydgoskich pizzerii na charytatywny udział w imprezie, znaleźli się też sponsorzy słodkości.

Informacje na www.dzieciecegraffiti.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska