Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze 5 tys. rolników z Kujawsko-Pomorskiego nie dostało pomocy suszowej za 2019 rok

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień
28 230 rolników z województwa kujawsko-pomorskiego wnioskowało w 2019 roku o pomoc z powodu strat, jakie spowodowała w ich gospodarstwach susza. Zakończyła się obsługa wniosków złożonych w formule pomocy publicznej, ale nie tej w ramach pomocy de minimis, bo wyczerpał się limit. Minister rolnictwa zapewnia, że jest rozwiązanie i rolnicy dostaną obiecane pieniądze.

- Jak wcześniej zapowiadałem, mamy rozwiązanie i mimo zakazu KE wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis wszyscy rolnicy uprawnieni do uzyskania wsparcia z powodu strat wywołanych ubiegłoroczną suszą, takie wsparcie otrzymają - przekazał 14 lipca minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Pomoc po suszy 2019 nie do wszystkich dotarła. Kończy się limit de minimis

W 2019 o pomoc z powodu wystąpienia suszy w gospodarstwach, 28 230 rolników z województwa kujawsko-pomorskiego wnioskowało o wsparcie. - Do tej pory zakończona została obsługa wniosków złożonych w formule pomocy publicznej, gdzie Biura Powiatowe ARiMR w województwie wydały 17 128 decyzji przyznających pomoc w kwocie łącznej 196 910 549 zł - przekazuje nam Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu.

- W formule pomocy de minimis wydanych zostało 5 705 decyzji na kwotę 21 042 184 zł. Niestety w naszym regionie 5 351 rolników nadal oczekuje na wypłatę pomocy klęskowej za rok 2019.

Wszyscy rolnicy, którzy do tej pory nie otrzymali pomocy klęskowej, wnioskowali o to wsparcie w ramach pomocy de minimis, której limit przyznany dla Polski na rok 2020 został już praktycznie wyczerpany.

Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodaje, że "Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktualnie pracuje nad nowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby udzielić należnego wsparcia rolnikom".

Pomoc suszowa za 2019 - kiedy zostanie wypłacona? Rolnicy czekają

We wtorek (14.07.2020) szef resortu rolnictwa na posiedzeniu Rady Ministrów przedłożył projekt rozporządzenia, które ma umożliwić przekazanie rolnikom pieniędzy. - Przyjęte przez rząd rozwiązania przekazałem już do Komisji Europejskiej celem ich notyfikacji - podkreślił minister Ardanowski.

Rząd planuje przeznaczyć pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID–19 oraz brakiem wypłaty pomocy w formie dotacji w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Pieniądze ma trafić do rolników, którzy nie otrzymali pomocy w formule pomocy de minimis w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym suszy, w 2019 r.

MRiRW: Chcemy pomóc producentom rolnym, ponieważ wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej m.in. z ograniczeń handlowych i brakiem rynków zbytu w związku z epidemią COVID-19. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się producenci, którzy nadal odczuwają skutki finansowe ubiegłorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy i nie mogą otrzymać wnioskowanej pomocy z uwagi na wyczerpanie się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.

Pomoc zostanie przeznaczona dla producentów rolnych:

  • w których gospodarstwie szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy;
  • którzy złożyli wniosek o udzielenie pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, w 2019 r. w formule de minimis, ale nie otrzymali jej z powodu wyczerpania się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.;
  • którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym dotyczącymi COVID–19 oraz niewypłaceniem pomocy de minimis.

Wnioski będzie można składać do biur powiatowych ARiMR. Aby uprościć warunki ubiegania się o pomoc, utrata płynności finansowej będzie potwierdzana przez producenta rolnego wyłącznie na podstawie jego oświadczenia. Wsparcie będzie wypłacone w wysokości należnej producentowi pomocy w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska