
POWIETRZE: Nużeniec
W powietrzu, wraz z kurzem, przemieszczają się różnego rodzaju drobnoustroje, takie jak nużeniec. Ten mały pajęczak może wniknąć w naszą skórę, wywołując nużycę.
Jak się zabezpieczyć? Właściwie nie ma na to metody. W razie pojawienia się wysypki lub zaczerwienienia na twarzy - udaj się do lekarza.

POWIETRZE: Wirusy
W powietrzu znajdują się liczne wirusy, które wywołują przeziębienia. Za katar, kaszel i ból gardła odpowiadają m.in. rinowirusy, przenoszone drogą kropelkową.
Jak się zabezpieczyć? Jednym z rozwiązań jest zakupienie maseczki ochronnej. Jeśli to ty zarażasz - zastanów się, czy nie lepiej zostać w domu.

POWIETRZE: Koronawirus
Koronawirus odpowiedzialny za chorobę COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, dlatego też w czasie pandemii tak ważne jest unikanie podróży komunikacją publiczną i zachowywanie dystansu.
Wirus jest cięższy od powietrza, co sprawia, że po wydostaniu się z dróg oddechowych stopniowo osiada na przedmiotach. Dlatego też łatwo jest przenieść go na dłoni do oka lub nosa, którędy prowadzi najprostsza droga do zakażenia.
Jak się zabezpieczyć? Jeśli już musimy wsiąść do autobusu czy pociągu, pamiętajmy o dystansie i obowiązkowej maseczce, a także dezynfekcji rąk i unikaniu kontaktu dłoni z twarzą.

POWIETRZE: Grypa
W powietrzu znajdują się także wirusy odpowiedzialne za choroby takie jak grypa. Na zarażenie jesteśmy szczególnie podatni w sezonie jesienno-zimowym.
Jak się zabezpieczyć? Sezonowe szczepienie na grypę znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania.