Szkolne koło HDK PCK przy grudziądzkim "Rolniku" skupia około 30 członków. Są to uczniowie ostatnich klas, ponieważ aby oddawać krew trzeba być raz: w pełni zdrowym, dwa: pełnoletnim. - Zwykle w kole mamy po pięciu, sześciu uczniów z każdej z klas z ostatnich roczników - uzupełnia Mariola Kaczmarek.
Tradycją w Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu jest to, że co roku w listopadzie przyjeżdża krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy i tutaj młodzież oddaje krew. W tym roku, niespełna miesiąc temu w akcji wzięło udział ponad 20 uczniów, dzięki którym pozyskano 12 litrów krwi.
Ponadto młodzież z "Rolnika" regularnie oddaje krew indywidualnie w punkcie krwiodawstwa przy ul. Szpitalnej oraz podczas innych, zorganizowanych akcji. Skąd czerpie inspirację? - Staramy się zapraszać do szkoły honorowych krwiodawców, a najlepszym przykładem jest nasz dyrektor który sam jest utytułowanym, honorowym krwiodawcom - opowiada Mariola Kaczmarek. I dodaje: - Do tego pokazujemy filmy o idei krwiodawstwa.
Symboliczne kropelki krwi dla młodzieży z "Rolnika"
Podczas uroczystości jubileuszowych, krwiodawcy z ZSR zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz symbolicznymi kropelkami krwi. Był też wykład dr Aleksandry Roślewskiej, poświęcony roli krwi w organizmie człowieka. Ponadto dyrektor ZSR Arkadiusz Wojciechowski odebrał pamiątkowy medal wybity z okazji 65 rocznicy istnienia honorowego krwiodawstwa. Impreza była też okazją do podziękowania wszystkim wolontariuszom, którzy angażują się w rożne akcje: zbiórki żywności, kwesty, pomoc zwierzętom w schronisku.
"Rolnik" z Grudziądza jest szkołą, przy której najdłużej działa SK HDK PCK. Drugą szkołą, gdzie od niedawna działa SK HDK PCK jest Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich.
Już ćwierć wieku w Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu dzi...
