Nietypowa sytuacja epidemiologiczna wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań, już wcześniej wypraktykowanych w amerykańskich szkołach, gdzie nawet rozdanie dyplomów organizowane jest w wirtualnej rzeczywistości. Adres szkolnego serwera Minecraft zostanie podany na stronie szkoły i w mediach społecznościowych chwile przed otwarciem.
To może być bomba ekologiczna. Co planują zrobić z chemikaliami w Jeleńcu?
Rozmow Kamilem Marczakiem - uczniem ZSCKZ w Grubnie, który bierze udział w organizacji przedsięwzięcia
Kto wpadł na pomysł zbudowania szkoły w Grubnie w Minecrafcie?
- Kamil Marczak (uczeń pierwszej klasy technikum grafiki i poligrafii cyfrowej w ZS CKZ w Grubnie): Sam pomysł, aby zbudować szkołę w Minecrafcie nie jest wyjątkowy, bo już wiele zagranicznych instytucji przygotowało taką wersję dla osób, którzy nie mogą fizycznie pojawić się w budynku szkoły. Ale jeśli chodzi o Grubno, to myśl taka pojawiła się podczas dyskusji na Discordzie w grupce osób zaangażowanych w promocje szkoły. Pomysł bardzo spodobał się dyrekcji i pani drektor Dorota Żulewska wyraziła zgodę na zakup serwera Minecraft. A ja zostałem wybrany do zorganizowania zespołu i koordynowania prac nad budynkiem i terenem przyległym.
- Ile czasu Wam zajęło zrealizowanie pomysłu?
- Budowaliśmy prawie codziennie w mniejszej grupie, a w końcowej fazie budowy dołączyła cała klasa i udało się skończyć szkołę i przylegający do niej teren na czas. Zaczęliśmy na początku maja, a zatem zajęło nam to równo miesiąc.
Gra, która uczy
- Czy to prawda, że gra Minecraft uczy?
- Na pewno. I to nie jest tylko moje zdanie, bo tak się składa, że część obiektów budowaliśmy
w ramach zajęć z projektowania graficznego. Na tych lekcjach normalnie projektujemy w Photoshopie, ale ponieważ oprogramowanie i laptopy zostały w szkole, nasza nauczycielka Monika Ośmiałowska zaproponowała, aby wykorzystać Minecraft do nauki myślenia przestrzennego. W starszych klasach będziemy projektować i drukować obiekty 3D, więc na pewno ta umiejętność się bardzo przyda.
- Czego można spodziewać się na Drzwiach Otwartych?
- Przygotowaliśmy naszą wizję szkoły w Grubnie, czyli nie jest to realizacja 1:1, a raczej nasz pomysł, jak chcemy szkołę zaprezentować innym. W klasach nie ma tradycyjnych ławek, w zamian są obiekty, które symbolizują tematykę danej pracowni. Na przykład w pracowni mechatroniki można natknąć się na robota, a w sali, gdzie zazwyczaj odbywają się zajęcia z gotowania na gigantyczne pierogi, to tylko przykłady, bo co tam się pojawi ma być niespodzianką dla zwiedzających.
- Jakbyś zachęcił uczniów klas ósmych do odwiedzenia wirtualnej szkoły w Grubnie?
- Warto poznać naszą szkołę oczami uczniów, pofruwać nad przepięknym terenem wokół szkoły oraz podejrzeć jak sportowcy trenują na stadionie. Z tego fragmentu jestem osobiście najbardziej dumny, bo sam trenuję rzut młotem u trenera Jana Kensika i od razu wiedziałem, jak stadion powinien wyglądać w wirtualnej rzeczywistości. To nie koniec atrakcji, bo wszyscy ósmoklasiści z Chełmna i okolic, którzy poznają dobrze naszą Minecraftową szkołę, będą mieli szansę na zdobycie nagród 19 czerwca. Na terenie wirtualnej szkoły ukryjemy hasła i kto pierwszy je znajdzie, zdobędzie e-kartę prezentową do Empiku wartości 100 złotych i 50 złotych. Sam bym chętnie wziął udział w takim konkursie, ale ja zawód już wybrałem, uczę się na kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Grubnie.
