Festiwal potrwa w tym roku do 2 sierpnia, a będzie się odbywał nie tylko w Brusach, także w Chojnicach, Charzykowach, Kościerzynie, Bytowie, Karsinie i we Wielu. W ciągu czternastu lat istnienia wyrobił sobie markę, cieszy się popularnością i uznaniem publiczności, a także lokalnych władz.
Główny cel festiwalu to promocja kaszubskiej kultury ludowej i walorów turystycznych województwa pomorskiego. Pozwala on na poznanie wielu kultur Europy i świata, zbliża do siebie ludzi, pokazując, że siła tkwi w narodowych i regionalnych odrębnościach.
W rocznych raportach Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Sztuki Ludowej i Festiwali CIOFF otrzymuje najwyższe noty. Jego przesłanie sprzyja integracji europejskiej.
Impreza i tworzący ją ludzie zbierają też nagrody - m.in. Związku Miast Polskich w konkursie "Innowacje w miastach" oraz tytuł Miasto 2000, podwójna nagroda artystyczna Gryf Pomorski za rok 2000 dla dyrektora festiwalu Władysława Czarnowskiego, medal wojewody pomorskiego dla głównego organizatora imprezy - zespołu Krebane.
Co do wielkości i rangi jest drugim festiwalem folklorystycznym w Polsce.
Festiwal został też wpisany do kalendarza wiodących imprez kulturalnych województwa - obok festiwalu filmów fabularnych w Gdyni czy festiwalu szekspirowskiego w Gdańsku.
Czym zaskoczą nas organizatorzy w tym roku? Lista zespołów, które zjadą ze świata jest już prawie pełna, szczegóły wkrótce.