
Dąb
Przez cały maj w powietrzu jest duże stężenie pyłków dębu, który zaczyna pylić już w kwietniu. Uczulenie na pyłek dębu daje typowe objawy alergii wziewnej.

Sosna
Sosna to jedno z najczęściej występujących drzew w Polsce, ale na szczęście jej pyłki uczulają rzadko. Mimo to wysokie stężenie pyłków sosny w powietrzu (typowy zielono-żółty kurz pokrywający samochody, dachy i ulice) może wywołać kaszel czy katar nawet u osób, które nie mają na nie alergii. Pylenie sosny będzie utrzymywać się do ok. połowy czerwca, ale stężenie pyłków w powietrzu zacznie już powoli spadać.

Babka lancetowata
Rośnie niemal wszędzie i pyli już od początku maja, ale najmocniej da się we znaki dopiero w czerwcu i lipcu. Osoby uczulone na pyłek babki poza katarem w maju mogą skarżyć się również na zapalenie spojówek i nasilenie objawów AZS.

Cladosporium
W maju w powietrzu utrzymują się również zarodniki grzybów pleśniowych. Objawem uczulenia na pyłki Cladosporium poza nieżytem nosa i kaszlem, może być również atopowe zapalenie skóry i grzybicze zapalanie skóry. Pylenie Cladosporium trwa od kwietnia aż do jesieni.