Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska na Kujawach i Pomorzu już w gotowości. Te plenerowe kąpieliska otrzymały pozytywną opinię RZGW

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pierwsze kąpieliska w regionie otwarte zostaną już w najbliższy czwartek, ale większość dopiero w pierwszy weekend lipca.
Pierwsze kąpieliska w regionie otwarte zostaną już w najbliższy czwartek, ale większość dopiero w pierwszy weekend lipca. Marek Weckwerth / Archiwum
W całym województwie kujawsko-pomorskim w tym sezonie letnim otwarte będą 33 plenerowe kąpieliska, pierwsze już w najbliższy czwartek.

Nasz region podzielony jest między cztery regionalne zarządy gospodarki wodnej (RZGW) „Wód Polskich” w Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie i Poznaniu, które każde z osobna wydawały zezwolenia na otwarcie kąpielisk na swoim terenie.
Dokładnie przeanalizowaliśmy listy kąpielisk z tych czterech zarządów – wyszło nam 33.

Sezon kąpieliskowy rozpoczyna się formalnie 1 czerwca i kończy 30 września, ale organizatorzy kąpielisk, czyli poszczególne gminy, otwierają plaże w różnych terminach, zwykle od 15 czerwca do 1 lipca, zaś zamykają je z końcem wakacji. Najwcześniej w regionie, bo już we czwartek 15 czerwca, otwarte zostaną plaże miejskie w Chełmży, Sępólnie Krajeńskim i Grudziądzu, a także „Delfin” w Białym Borze pod Grudziądzem, zaś 16 bm. kąpielisko nad jeziorem Deczno w Sulnówku.

Nad pałuckimi jeziorami

W Regionie Wodnym Noteci, czyli nadzorowanym przez RZGW w Bydgoszczy, znajduje się wiele malowniczych jezior z pałuckimi i Gopłem na czele.

- Wyznaczone strefy do pływania, stały nadzór ratowników wodnych oraz inne udogodnienia, a przede wszystkim skrupulatna kontrola jakości wody sprawiają, że kąpieliska są miejscami, w których całe rodziny bez obaw mogą zażywać wypoczynku i rekreacji – zapewnia Edyta Rynkiewicz, rzecznik RZGW w Bydgoszczy.

Publikujemy listę 5 kujawsko-pomorskich kąpielisk, które uzyskały pozytywną opinię RZGW w Bydgoszczy do projektów uchwał rad gmin w sprawie wykazu kąpielisk, i które zostały opublikowane w dziennikach urzędowych.

To kąpieliska: nad Jeziorem Ostrowskim (gm. Jeziora Wielkie), nad Jeziorem Żnińskim Małym (gm. Żnin), Jeziorem Pakoskim (gm. Janikowo), nad Gopłem (gm. Kruszwica), nad Jeziorem Więcborskim (gm. Więcbork).

RZGW w Bydgoszczy administruje wodami w zachodniej części naszego regionu, a także w całej zlewni Noteci (fragmenty województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego), a zatem na jego liście jest znacznie więcej kąpielisk – w sumie 29.

21 plaż w zlewni Wisły

Podczas wakacji do dyspozycji mieszkańców i turystów na terenie administrowanym przez RZGW w Gdańsku (w zlewni Wisły) dostępnych będzie aż 161 kąpielisk (wiele morskich), w tym 21 w województwie kujawsko-pomorskim.

To strzeżone plaże nad jeziorami: Niskie Brodno w Brodnicy, Starogrodzkim w Chełmnie, Chełmżyńskim w Chełmży, Borówno (Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Środkowym w pobliżu Gostycyna, Górznieńskim w Górznie, Rudnickim Wielkim w Grudziądzu (to trzy plaże: Dzika, Miejska oraz G.O.W. "Delfin"), Tarpno w Grudziądzu, Mochel w Kamieniu Krajeńskim, Koronowskim w Pieczyskach, Józefowo w gm. Lubicz, Bysławskim w Bysławiu, Kamionkowskim w gm. Łysomice, Sępoleńskim w Sępólnie Krajeńskim, Skępskim Wielkim w Skępem, Trzcianno w Śliwicach, Deczno w gm. Świecie, Głęboczek w Tucholi, Bachotek przy stanicy wodnej PTTK.

To też może Cię zainteresować

W powiecie chojnickim (woj. pomorskie) funkcjonować będzie 7 kąpielisk nad jeziorami: Charzykowskim w Charzykowach, Funce i Małych Swornychgaciach, Karsińskim w Swornychgaciach, Ostrowite w gm. Czersk, Dybrzk w Czernicy w gm. Brusy (to kąpieliska „Czernica” i w bazie harcerskiej). Oprócz jeziora Ostrowite wszystkie wymienione jeziora znajdują się w zlewni Brdy.

We wschodniej części regionu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie pozytywnie zaopiniował 61 kąpielisk, w tym 5 w Kujawsko-Pomorskiem, w zlewni Wisły do ujścia rzeki Tążyny.

Mowa o następujących kąpieliska: Plaża Miejska w Chodczu, nad Jeziorami Czarnym i Wikaryskim we Włocławku, nad Jeziorem Borzymowskim w Choceniu oraz Orłowskim w miejscowości Wielgie (pow. lipnowski).

W zlewni Warty

RZGW w Poznaniu zaakceptował 86 kąpielisk, w tym dwa w południowo-zachodnim fragmencie województwa kujawsko-pomorskiego, z którego wody płyną do Warty (ale nie za pośrednictwem Noteci).

Są to kąpieliska nad jeziorem Łopienno w Laskowie (gm. Janowiec Wielkopolski) i nad jeziorem Przedwieśnia w Gołąbkach (Ośrodek Wypoczynkowy "Jutrzenka").

Zajrzyj do Serwisu Kąpieliskowego!

Bieżące informacje na temat kąpielisk w całej Polsce (w tym czystości wody i terminów otwarcia) można znaleźć w Serwisie Kąpieliskowym Państwowej Inspekcji Sanitarnej: https://sk.gis.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska