Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w regionie pod kontrolą. Gdzie można wypoczywać bezpiecznie?

Marek Weckwerth
Dokładne położenie kąpielisk oraz podstawowe aktualizowane informacje o nich można znaleźć w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego http://sk.gis.gov.pl.
Dokładne położenie kąpielisk oraz podstawowe aktualizowane informacje o nich można znaleźć w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego http://sk.gis.gov.pl. Infografika Monika Wieczorkowska
Ten weekend jest upalny, ale większość kąpielisk będzie jeszcze zamknięta. Weź to pod uwagę. W czerwcu w Polsce tonęło już 18 osób.

Czas trwania sezonu kąpielowego określa rada gminy w uchwale. W naszym regionie jednolita jest tylko data zamknięcia sezonu - 31 sierpnia. Ratownicy pojawią się na plażach w przyszły weekend lub za dwa tygodnie, choć jest wyjątek...

Przeczytaj także: Gdzie się kąpać, gdy z nieba leje się żar? Podpowiadamy [interaktywna mapa kąpielisk w regionie]

Dziś nad Rudnickim

- Plaża miejska nad jeziorem Rudnik będzie otwarta już dziś - informuje Izabela Piwowarstwa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. - Drugą plażę, tak zwaną dziką nad tym samym jeziorem, chcemy uruchomić 26 czerwca, ale mamy kłopot ze skompletowaniem drużyny ratowniczej. Tego samego dnia ma ruszyć kąpielisko Tarpno i odkryte baseny miejskie.

1 lipca w Cekcynie

- Nasza plaża zostanie oficjalnie otwarta 1 lipca, bo wtedy pojawią się ratownicy. Ale już teraz w weekendy można wypożyczyć kajaki i łódki, zagrać w minigolfa - mówi Monika Szczęsna z Urzędu Gminy w Cekcynie.

Sanepid sprawdza

W Kujawsko-Pomorskiem mamy zgłoszonych 12 kąpielisk. W ciągu roku ubyło jedno w Bysławiu - mówi Krystyna Błażejewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Urząd Gminy Bysław zrezygnował ze statusu kąpieliska ze względów oszczędnościowych. W tej miejscowości nadal będzie można się kąpać, ale nie na kąpielisku, a w miejscu kąpielowym, zwanym inaczej miejscem do kąpieli. Różnica jest taka, że woda na kąpielisku badana jest przez nas w sezonie co najmniej czterokrotnie, chyba że zajdzie konieczność dodatkowych badań. W miejscu kąpielowym jakość wody w sezonie sprawdzana jest co najmniej raz. Jednak w obu przypadkach - kąpieliska i miejsca kąpielowego - wodę badamy także przed rozpoczęciem sezonu.

Oficjalne kąpielisko musi być wyposażone w pełną infrastrukturę niezbędną dla wypoczywających: odpowiednie oznakowanie, wyznaczone strefy dla pływających dorosłych i dzieci, pomosty, prysznice, przebieralnie, toalety, przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, wypożyczalnię sprzętu pływającego, małą gastronomię. Oczywiście bezpieczeństwa muszą strzec wykwalifikowani ratownicy wodni.

Dokładne położenie kąpielisk oraz podstawowe aktualizowane informacje o nich można znaleźć w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego http://sk.gis.gov.pl.

Na naszej mapce zaznaczyliśmy także kąpieliska w Człuchowie i Ostrowitem koło Czerska.

Miejsca do kąpieli

Tak wyśrubowanych wymogów nie musza spełniać miejsca kąpielowe. Ich lista w województwie kujawsko-pomorskim powstanie do 26 czerwca. W ubiegłym roku takich miejsc było 75.

- Wszystkie inne miejsca, gdzie zwyczajowo kąpią się ludzie, to dzikie plaże, nielegalne - wyjaśnia Krystyna Błażejewska. - Tam nikt nie pilnuje bezpieczeństwa ani nie bada wody, więc każdy kąpie się na własną odpowiedzialność.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska