Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczki i krzyże przydrożne w powiecie wąbrzeskim. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Kapliczka Matki Bożej Różańcowej o wysokości 4 m w Wielkim Pułkowie w gminie Dębowa Łąka przy trasie Toruń-Brodnica. Na cokole znajduje się tablica z napisem: "Matko Boska do Ciebie pokornie wołamy łzy wylewając serdecznie wzdychamy. Panno Przenajświętsza daj moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim" oraz data 1991 r. Całość jest otoczona metalowym płotkiem. Wcześniej znajdowała się tu kapliczka św. Józefa ufundowana przez Adelę Rydzyńską-Siudowską jako wotum za szczęśliwy powrót do domu z wojny
Kapliczka Matki Bożej Różańcowej o wysokości 4 m w Wielkim Pułkowie w gminie Dębowa Łąka przy trasie Toruń-Brodnica. Na cokole znajduje się tablica z napisem: "Matko Boska do Ciebie pokornie wołamy łzy wylewając serdecznie wzdychamy. Panno Przenajświętsza daj moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim" oraz data 1991 r. Całość jest otoczona metalowym płotkiem. Wcześniej znajdowała się tu kapliczka św. Józefa ufundowana przez Adelę Rydzyńską-Siudowską jako wotum za szczęśliwy powrót do domu z wojny Karina Knorps-Tuszyńska
Na terenie powiatu wąbrzeskiego znajdują się 182 kapliczki i krzyże przydrożne. Objeżdżając motocyklem powiat wąbrzeski wszystkim kapliczkom i krzyżom zrobił zdjęcia ks. Paweł Dąbrowski, wcześniej ksiądz w parafii Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie, a od października 2021 r. proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem w gminie Biskupiec w powiecie nowomiejskim. Zebrane zdjęcia zostały opublikowane w albumie "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej". Opisy pod zdjęciami w książce przygotował zarówno ks. Paweł Dąbrowski, jak i historyk Paweł Becker. Na podstawie zebranych w tej książce informacji stworzyliśmy galerię z opisami poszczególnych kapliczek. Wybraliśmy kilkanaście kapliczek i krzyży znajdujących się w Wąbrzeźnie i w gminie Dębowa Łąka.
od 16 lat

"Chwalcie łąki umajone..." śpiewają wierni przy przydrożnych kapliczkach

W przedmowie książki "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" autorzy przypominają, że zwyczaj stawiania kapliczek chrześcijanie przejęli od Słowian. Krzyże, kapliczki i figury sakralne stawiali na rozstajach dróg, aby odstraszyć diabła, który zgodnie z przesądem właśnie na rozstajach dróg miał wyprowadzać ludzi na złą drogę. Kapliczki miały diabła odstraszyć, a wiernego otoczyć opieką.

Z kolei na granicach wsi stawiano kapliczki i krzyże karawakowe, aby chroniły od zarazy. W Wielkim Pułkowie w gminie Dębowa Łąka znajduje się kapliczka św. Rocha, patrona strzegącego od zarazy.

Kapliczki stawiano także w miejscowościach, w których nie było kościoła i tam modlono się i odprawiano nabożeństwa.

Wiele kapliczek zostało celowo zniszczonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Po kapliczce z krucyfiksem przy ul. Grudziądzkiej w Wąbrzeźnie pozostały tylko zdjęcia, a po kapliczce św. Rocha przy ul. Wolności w Wąbrzeźnie wspomnienia.

Ks. Paweł Dąbrowski ma w planach kolejną publikację. Tym razem może to być opracowanie dotyczące kapliczek i krzyży w parafii w Ostrowitem

Jak przekazał nam ksiądz Paweł Dąbrowski, który jest twórcą wystawy średniowiecznych narzędzi tortur, wspierał liczne wystawy fotograficzne w Wąbrzeskim Domu Kultury oraz pomagał w organizacji pielgrzymek motocyklowych, jak rajd
śladami ojca Bernarda z Wąbrzeźna, zdradził nam, że po publikacji książki "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" wydanej w 2018 r. autorzy książki uzyskali wiedzę o dwóch kolejnych kapliczkach na terenie powiatu wąbrzeskiego (w okolicy Łabędzia i Wałycza w gminie Ryńsk) oraz w trakcie tworzenia albumu budowana była grota Matki Bożej w Sosnówce w gminie Ryńsk.

Ks. Paweł Dąbrowski, obecnie proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem w gminie Biskupiec w powiecie nowomiejskim zdradził nam, że planuje wykonanie opracowania o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii w Ostrowitem. Obecnie prężnie w niej działa, do tego stopnia, że samodzielnie, własnymi rękoma, remontuje budynki gospodarcze, a nawet współpracując z innymi osobami pracuje na dachu kościoła, aby go odnowić. W parafii zorganizowany był trzydniowy odpust, podczas którego ks. Paweł Dąbrowski poświęcił motocyklistów i tym samym oficjalnie rozpoczęto sezon motocyklowy. Ks. Paweł Dąbrowski nie wyklucza także stworzenia kolejnej wystawy średniowiecznych narzędzi tortur.

W rozpoczęciu wycieczki śladami kapliczek i krzyży na terenie powiatu wąbrzeskiego pomoże mapa

W książce "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" dostępnej w Miejskim Punkcie Informacji przy Poniatowskiego 8 w Wąbrzeźnie oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie znajdziemy mapę przygotowaną przez ks. Pawła Dąbrowskiego, na której naniesione są miejsca, w których znajdują się kapliczki, a dzięki której będziemy mogli podczas wycieczki, np. rowerowej zobaczyć wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne na terenie powiatu wąbrzeskiego.

Zobaczcie zdjęcia kapliczek, a pod zdjęciami przeczytajcie opisy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska