
"Chwalcie łąki umajone..." śpiewają wierni przy przydrożnych kapliczkach
W przedmowie książki "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" autorzy przypominają, że zwyczaj stawiania kapliczek chrześcijanie przejęli od Słowian. Krzyże, kapliczki i figury sakralne stawiali na rozstajach dróg, aby odstraszyć diabła, który zgodnie z przesądem właśnie na rozstajach dróg miał wyprowadzać ludzi na złą drogę. Kapliczki miały diabła odstraszyć, a wiernego otoczyć opieką.
Z kolei na granicach wsi stawiano kapliczki i krzyże karawakowe, aby chroniły od zarazy. W Wielkim Pułkowie w gminie Dębowa Łąka znajduje się kapliczka św. Rocha, patrona strzegącego od zarazy.
Kapliczki stawiano także w miejscowościach, w których nie było kościoła i tam modlono się i odprawiano nabożeństwa.
Wiele kapliczek zostało celowo zniszczonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Po kapliczce z krucyfiksem przy ul. Grudziądzkiej w Wąbrzeźnie pozostały tylko zdjęcia, a po kapliczce św. Rocha przy ul. Wolności w Wąbrzeźnie wspomnienia.
Ks. Paweł Dąbrowski ma w planach kolejną publikację. Tym razem może to być opracowanie dotyczące kapliczek i krzyży w parafii w Ostrowitem
Jak przekazał nam ksiądz Paweł Dąbrowski, który jest twórcą wystawy średniowiecznych narzędzi tortur, wspierał liczne wystawy fotograficzne w Wąbrzeskim Domu Kultury oraz pomagał w organizacji pielgrzymek motocyklowych, jak rajd
śladami ojca Bernarda z Wąbrzeźna, zdradził nam, że po publikacji książki "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" wydanej w 2018 r. autorzy książki uzyskali wiedzę o dwóch kolejnych kapliczkach na terenie powiatu wąbrzeskiego (w okolicy Łabędzia i Wałycza w gminie Ryńsk) oraz w trakcie tworzenia albumu budowana była grota Matki Bożej w Sosnówce w gminie Ryńsk.
Ks. Paweł Dąbrowski, obecnie proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem w gminie Biskupiec w powiecie nowomiejskim zdradził nam, że planuje wykonanie opracowania o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii w Ostrowitem. Obecnie prężnie w niej działa, do tego stopnia, że samodzielnie, własnymi rękoma, remontuje budynki gospodarcze, a nawet współpracując z innymi osobami pracuje na dachu kościoła, aby go odnowić. W parafii zorganizowany był trzydniowy odpust, podczas którego ks. Paweł Dąbrowski poświęcił motocyklistów i tym samym oficjalnie rozpoczęto sezon motocyklowy. Ks. Paweł Dąbrowski nie wyklucza także stworzenia kolejnej wystawy średniowiecznych narzędzi tortur.
W rozpoczęciu wycieczki śladami kapliczek i krzyży na terenie powiatu wąbrzeskiego pomoże mapa
W książce "Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej" dostępnej w Miejskim Punkcie Informacji przy Poniatowskiego 8 w Wąbrzeźnie oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie znajdziemy mapę przygotowaną przez ks. Pawła Dąbrowskiego, na której naniesione są miejsca, w których znajdują się kapliczki, a dzięki której będziemy mogli podczas wycieczki, np. rowerowej zobaczyć wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne na terenie powiatu wąbrzeskiego.
Zobaczcie zdjęcia kapliczek, a pod zdjęciami przeczytajcie opisy:
- Kujawsko-Pomorskie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Wąbrzeźnie [zdjęcia, lista odznaczony
- Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Wąbrzeźnie. Strażacy odebrali odznaki, medale
- Przekazano klucze do 24 mieszkań przy ul. Dantyszka 10 w Wąbrzeźnie. Zdjęcia
- W Wąbrzeźnie pożegnano księdza, który został proboszczem w Ostrowitem