
Jak podaje Auto Świat, sąd obligatoryjnie ma zakazać prowadzenia pojazdów dożywotnio, jeśli ktoś popełni po pijanemu przestępstwo, za które przewidywana jest taka kara (np. po raz kolejny kieruje po pijanemu albo jest pijanym sprawcą śmiertelnego wypadku czy katastrofy) i – znów – przed zbadaniem trzeźwości napije się, aby zatrzeć ślady.

Autorzy zmian w Kodeksie karnym wprowadzają w Kodeksie karnym zapis:
Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego, zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po zdarzeniu określonym w art. 173 lub art. 177, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub środka odurzającego.