
Nowy Orlean, USA
Jeśli mielibyśmy wybrać amerykańską stolicę karnawału, bez wątpienia będzie to Nowy Orlea. Wszystko dzięki historii miasta, które zostało założone przez francuskich osadników. To właśnie oni przywieźli ze sobą karnawałowe tradycje z katolickiej Europy. Dlatego też Tłusty Wtorek nosi tam francuską nazwę - "Mardi Gras”. Dziś amerykański festiwal zabawy jest także świętem różnorodności kulturowej. Zieleń, złoto i fiolet, czyli oficjalne kolory karnawału, symbolizują nadzieję, władzę i sprawiedliwość. To właśnie w tych barwach pojawia się najwięcej ulicznych dekoracji.

Nicea, Francja
Najsłynniejszym karnawałowym miastem we Francji nie jest wcale Paryż, lecz Nicea. Nicejskie obchody sięgają korzeniami XIII wieku! Najwcześniejszą wzmiankę o festiwalu można znaleźć w relacji hrabiego Karola d'Anjou z 1294 roku. To, co wyróżnia nicejski karnawał, to wszechobecne kwiaty. W trakcie obchodów mają miejsce liczne bitwy kwiatowe, zaś tańczący na platformach obsypują płatkami tłum. Elementem charakterystycznym są także ogromne figury pojawiające się w paradach ulicznych. Karnawał wieńczy tradycyjne spalenie jednej z nich - kukły króla.

Oruro, Boliwia
Karnawałowe uroczystości w Oruro trwają aż 10 dni. Punktem kulminacyjnym jest procesja zwana "Entradą". Pojawiające się na paradach liczne elementy rdzennej religii to pozostałość po historycznym mieście zbudowanym w świętym miejscu ludu Uru. Mimo zakazu praktykowania dawnej wiary, wydanego przez misjonarzy w XVII wieku, święte rytuały nadal się odbywały - sprytnie ukryte w przebraniu chrześcijańskiego karnawału. Zachowane do dziś relikty rdzennej religii sprawiły, że uroczystości w Oruro zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.

Bazylea, Szwajcaria
Karnawał w Bazylei słynie głównie z tego, że odbywa się... po Środzie Popielcowej! Jak to możliwe? Gdy w XVI wieku zmienił się kalendarz katolicki, w ewangelickiej Bazylei pozostano przy starym datowaniu. Dlatego też dzisiejszy karnawał rozpoczyna się o świcie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu i trwa przez 3 dni. Uroczystościom towarzyszą liczne kolorowe, roztańczone pochody. W Bazylei jednak turyści mogą jedynie obserwować parady. Tradycyjne „grupy maskowe” (tzw. clique), i aktorzy występujący w inscenizacjach rekrutowani są wyłącznie spośród mieszkańców.