- Parafia Służewo od**wielu dni przygotowuje się do**obchodów rocznicy śmierci polskiego Papieża.
- To prawda. Ojciec Święty jest nam, służewianom, szczególnie bliski, ponieważ sześć lat temu został honorowym obywatelem gminy Aleksandrów, a trzydzieści osiem lat temu, jako kardynał Karol Wojtyła, odwiedził naszą parafię. Przyjechał wówczas do swego kursowego kolegi, księdza Andrzeja Bazińskiego, w dwudziestolecie jego święceń kapłańskich. Przybył późnym wieczorem, bo po drodze z Włocławka do Służewa, kilkakrotnie zatrzymywała go milicyjna drogówka. Rano wziął udział we mszy świętej, a następnie udał się do Gniezna na Konferencję Episkopatu Polski. Jesteśmy dumni, że poza Włocławkiem tylko Służewo, jako jedyna miejscowość na Kujawach, gościło wielkiego Polaka.
- Zachowały się jakieś zdjęcia z tej wizyty?
- Tak, nawet sporo. Przygotowujemy album, który wraz z aktem nadania honorowego obywatelstwa gminy, chcemy przekazać wadowickiemu muzeum podczas pielgrzymki "Śladami Ojca Świętego", która odbędzie się w kwietniu.
- Ale wcześniej wierni spotkają się z**okazji pierwszej rocznicy śmierci Papieża - Polaka... **
- O tym bolesnym dniu nasi wierni pamiętali przez cały rok. Każdego drugiego dnia miesiąca spotykaliśmy się na różańcu. Natomiast drugiego kwietnia, w najbliższą niedzielę, spotkamy się wieczorem na Apelu Maryjnym. Przez cały dzień będą modlitwy w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, a pod jego pomnikiem zapłoną znicze. Główne obchody zaplanowaliśmy na następną sobotę, ósmego kwietnia, w rocznicę pogrzebu. Przez cały tydzień wierni będą nosić białe wstążeczki, modlić się, udekorują swoje domy, wywieszą flagi.
- Co złoży się na**uroczystości w**rocznicę pogrzebu?
- Zaplanowaliśmy je wspólnie z władzami gminy Aleksandrów na Placu Jana Pawła II przed kościołem. Już wiemy, że przyjedzie ksiądz biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej oraz księża z dekanatu i naszej gminy. Uroczystość rozpocznie msza święta, potem młodzież Zespołu Szkół w Służewie zaprezentuje montaż słowno - muzyczny, następnie pod pomnikiem papieża zostaną złożone kwiaty i zapłoną znicze, a o godzinie dwudziestej pierwszej trzydzieści siedem, dokładnie w rocznicę śmierci Ojca Świętego, nastąpi chwila ciszy. Po niej wszyscy zaśpiewają "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II, a następnie rozpocznie się modlitwa o beatyfikację. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.