Konkurs "Obcy wśród swoich - doświadczenie XX wieku" ogłosiły wspólnie Fundacja im. Stefana Batorego i Ośrodek KARTA. W konkursie wzięło udział 890 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze 165 miast i miasteczek Polski. W Jury przyznało 15 nagród zespołowych oraz 4 indywidualne I, II i III stopnia.
Drugą nagrodę indywidualną otrzymał Tomasz Barczak z V LO w Grudziądzu za pracę o włocławskim artyście-rzeźbiarzu, którego twórczość jest wizytówką miasta, a który za sprawą swej odmienności wegetuje poza społeczeństwem. III nagrodą zespołową cieszyć się mogą Paulina Tomczykowska i Krystian Chołaszczyński z I LO w Inowrocławiu. Cofnęli się do lat 30-tych i opisali, jak w ich mieście układały się stosunki polsko-niemieckie.
Uczniowie z naszego regionu, a szczególnie grudziądzanie, zdobyli też wiele wyróżnień. Karina Grabowska z V LO w Grudziądzu odebrała wyróżnienie za pracę o obcości Świadków Jehowy, Magdalena Knozowska z II L0 za sagę rodziny niemieckiej żyjącej na terenach polskich. Z tej samej szkoły wyróżnienie zdobył Tomasz Brózdowski za zbadanie rodowodu własnej rodziny żyjącej na Pomorzu. Wyróżnienie przyznano też Marcinowi Zamościńskiemu z grudziądzkiego ZSR za historię jego babci i Łukaszowi Jakubowskiemu z Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku za prezentację multimedialną "Romowi wędrowcy we Włocławku".
Na uznanie zasłużyli też nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Spośród pedagogów z naszego regionu KARTA nagrodzi dwie nauczycielki z Grudziądza: Hannę Januchowską-Dąbrowską z V L0 i Aleksandrę Życzyńską z II LO.
