W pierwszej edycji tego konkursu wziął udział Szymon Czarniak z miejscowości Chojny (gm. Lubień Kujawski). Za piękną pracę otrzymał wyróżnienie.
Pan Szymon napisał m.in.: (...)Patrząc wstecz na minione dziesięciolecia stwierdzam, że mojej rodzinie nie było łatwo. Musieli pokonywać wiele trudności, zaakceptować wiele wyrzeczeń, by iść do przodu. Dzięki ich wytrwałości i pracowitości oraz wiedzy jaką mi przekazali będę mógł w przyszłości przejąć dobrze funkcjonujące gospodarstwo rolne. Nie wiem, czy rolnictwo mam w genach, na pewno mam je w głowie i w sercu. Wiem, że to słuszna droga dla mnie i na pewno chcę nią iść. (...)”
- Rodzina i znajomi byli zdumieni, że napisałem taką pracę - dodaje. Bo przed jej napisaniem musiał sporo czasu poświęcić na zbieranie rodzinnych historii.
Szymon Czarniak w ubiegłym roku był uczniem klasy IV technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. - Gratulacji w szkole odebrałem jeszcze więcej niż w domu - dodaje uczeń klasy V.
Poszerzyliśmy nieco tematykę tegorocznego konkursu: „Rolnictwo mam w genach. Od historii gospodarstwa po plany na przyszłość”. Zależy nam abyście przedstawiali nie tylko to, co było, ale i wasze plany dotyczące gospodarstw. Regulamin znajdziecie na końcu tego artykułu.
Kandydatami do udziału w tym konkursie mogą być rolnicy i członkowie ich najbliższej rodziny, domownicy, przy czym opisane w pracy konkursowej gospodarstwo musi znajdować się w województwie kujawsko-pomorskim lub wielkopolskim.
Konkurs adresowany jest do osób, które ukończyły minimum 16 lat. Mogą brać w nim udział także uczniowie średnich szkół rolniczych (jeśli są niepełnoletni, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego).

W konkursie udziału nie może wziąć m.in. osoba, będąca laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu „Rolnictwo mam w genach” lub osoba wyróżniona.
W tej edycji pisemne prace mogą liczyć do 10 000 znaków! Oczywiście warto dokumentować je zdjęciami. Czekamy także na opowieści w formie wideo (długość filmiku - do 3 minut).
Tym razem autorzy prac najlepiej ocenionych przez członków kapituły konkursowej otrzymają nagrody:
I miejsce - dyplom i nagroda pieniężna o wartości 5000 zł;
II miejsce - dyplom i nagroda pieniężna o wartości 2000 zł;
III miejsce - dyplom i nagroda pieniężna o wartości 1500 zł;
IV miejsce - dyplom i nagroda pieniężna o wartości 1000 zł;
V miejsce - dyplom i nagroda pieniężna o wartości 1000 zł.
Konkurs, który prowadzony jest na terenie wydawniczym „Gazety Pomorskiej”, potrwa do 18.11.2024 r.
Kandydaci mogą zgłaszać swój udział w konkursie za pomocą formularza klikając zielony przycisk powyżej, w artykule.
