https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasety magnetofonowe: lata 70., 80., 90. - aktualne ceny zdjęcia. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić

(S)
Wideo
od 7 lat
Kasety magnetofonowe z czasów PRL cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Warto przeszukać zakamarki mieszkań, piwnic i strychów. Masz w domu takie stare kasety? Nie wyrzucaj! Egzemplarze z lat 70. i 80. czy nawet 90. mogą być w 2024 roku bardzo cenne. Jakich poszukują kolekcjonerzy? Które są najwięcej warte? Oto szczegóły, zdjęcia i przykładowe ceny.

Spis treści

Kasety magnetowidowe z dawnych lat

W latach 80. i 90. kasety magnetofonowe były nieodłącznym elementem kultury popularnej, a dziś, w dobie nostalgii za vintage, przeżywają swoje drugie życie. Szczyt popularności osiągnęły w ostatnich dekadach PRL-u. Dla wielu stanowią one nie tylko nośnik dźwięku, ale także cenny obiekt kolekcjonerski, niosący ze sobą wartość sentymentalną oraz kulturową. Wśród miłośników muzyki, zarówno tych z dawnych lat, jak i młodszego pokolenia, widać rosnące zainteresowanie tym formatem.

Powrót kaset magnetofonowych wynika zarówno z chęci powrotu do estetyki retro, jak i poszukiwania oryginalnych form doświadczenia muzyki w czasach dominacji cyfrowych formatów. Te stare przedmioty na nowo zdobywają serca słuchaczy na całym świecie. Zjawisko to można interpretować jako próbę powrotu do bardziej autentycznych doświadczeń muzycznych w erze dominacji plików cyfrowych. Kasety, po raz pierwszy wprowadzone w latach 60., zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie przechowywali i odtwarzali muzykę, dzięki swojej dostępności, mobilności i możliwości personalizacji playlist. Kolekcjonerzy i miłośnicy muzyki, którzy doceniają ich wartość sentymentalną i kulturową, do dzisiaj je kultywują. Ich kolekcje kaset od dekad zajmują półki w pokojach. Są też tacy, zwłaszcza pokolenie młodych, którzy odkrywają je na nowo lub dopiero poznają.

Kultowe kasety magnetofonowe

W epoce przed cyfryzacją kasety magnetofonowe były nie tylko popularnym, ale często jedynym dostępnym nośnikiem muzyki. Umożliwiały słuchanie ulubionych utworów w dowolnym miejscu i czasie, na przykład za pomocą walkmanów, co czyniło je niezwykle popularnymi wśród miłośników muzyki. Były one tanie, przenośne i dawały możliwość nagrywania własnych playlist.
Na magnetofonach nie dość, że można było nagrywać dźwięk, to jeszcze przewijać kasety do przodu lub do tyłu odpowiednimi przyciskami. Nierzadko zdarzało się taśmy z kaset „wcinały się” w odtwarzający sprzęt i trzeba było z powrotem nawlec jest ołówkiem lub małym palcem. To był właśnie urok kaset!

Lata 80. i 90. to czas powstawania wielu klasyków muzyki, które zostały wydane także na kasetach magnetowidowych. W tym czasie popularne były albumy takich wykonawców jak Michael Jackson, Madonna, Sandry, CC Catch, AC/DC, Metallici, Iron Maiden, Guns N'Roses, Prince czy U2. Dominowała muzyka grunge (Nirvana, Pearl Jam), muzyka pop (Backstreet Boys, Spice Girls) oraz rock alternatywny. W Polsce kwitła za to muzyka disco polo, z drugiej strony - powstawały klasyki polskiego rocka takich zespołów jak TSA, Turbo czy Dżem.

Stare kasety wracają do łask

Odrodzenie zainteresowania kasetami magnetofonowymi ma kilka przyczyn. Nostalgia za latami 80. i 90., poszukiwanie unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich, a także pragnienie odkrycia "cieplejszego" brzmienia analogowego, to tylko niektóre z nich. Dodatkowo, moda na vintage sprawia, że nowe pokolenia z zaciekawieniem sięgają po nośniki, które dla ich rodziców były codziennością.

Powrót kaset magnetofonowych można tłumaczyć jako reakcję na przesycenie muzyką cyfrową i chęć powrotu do analogowego brzmienia. Dla wielu osób kasety mają swoisty urok i charakter, którego brakuje w dzisiejszych cyfrowych formatach muzycznych. Choć kasety magnetofonowe zostały wyparte przez płyty CD i cyfrową muzykę, obecnie przeżywają swoisty renesans. Powody tego powrotu są różnorodne:

  • nostalgia - wiele osób, które dorastały w latach 80. i 90., łączy z kasetami sentymentalne wspomnienia i chce powrócić do tego wyjątkowego okresu.
  • unikalność i kolekcjonerstwo - współczesne kolekcjonowanie kaset magnetofonowych stało się swoistym trendem. Dla wielu ludzi kasety są obiektem kolekcjonerskim i przedmiotem o wyjątkowej wartości.
  • cieplejszy dźwięk - wiele osób uważa, że dźwięk z kaset magnetofonowych jest bardziej naturalny i ciepły niż z cyfrowych nośników.
  • moda na vintage - współczesne pokolenie, które zazwyczaj słucha muzyki cyfrowej, odkrywa urok i oryginalność kaset, które są dla nich czymś nowym i niezwykłym, podobnie jak inne stare przedmioty.

Ile są warte stare kasety magnetofonowe?

Choć technologia poszła do przodu, a kasety magnetofonowe zastąpione zostały przez nowocześniejsze rozwiązania, na rynku wciąż istnieje popyt na te kultowe nośniki. W 2024 roku ceny starych kaset mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od ich rzadkości i stanu. Szczególnie poszukiwane są pierwsze wydania albumów słynnych zespołów, które mogą osiągać zawrotne ceny na aukcjach i giełdach kolekcjonerskich. Najpopularniejsze są debiutanckie wydania kultowych zespołów: Queen, The Rolling Stones oraz Abba.

Prywatne zbiory mogą zawierać ciekawe kolekcje. Na popularnych portalach sprzedażowych niektórzy żądają sobie za nie nawet 10 000, 15 000, a nawet 30 000 zł. Z drugiej strony, obecnie nierzadko odbywają się giełdy i aukcje stacjonarne, na których za darmo można oddać bądź nabyć prawdziwe perełki. Zobacz szczegóły w powyższej galerii.

Czytaj też:

  1. Na tych pamiątkach z PRL zarobisz najwięcej. Takie w 2024 roku są poszukiwane przez kolekcjonerów
  2. Kryształy PRL warte fortunę. Takich starych kryształowych naczyń w 2024 roku szukają kolekcjonerzy
  3. Porcelana PRL - tyle dziś trzeba zapłacić za stare porcelanowe naczynia i wazony
  4. Kolorowe szkło PRL - takie stare naczynia są teraz poszukiwane przez kolekcjonerów
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska