
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie przewiduje spłaty zaległych alimentów. Zatem np. jeśli mama złoży wniosek w 2018 roku, a ojciec dzieci nie płaci już od 2014 roku, to nie dostanie spłaty zaległości za cztery lata.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń z Funduszu jest spełnienie kryterium dochodowego. Liczone są dochody członków rodziny tj. wyszczególnione w ustawie o świadczeniach rodzinnych dochody podlegające opodatkowaniu oraz dochody nieopodatkowane. Świadczenie z Funduszu przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Do dochodu rodziny branego pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia z FA nie jest wliczany zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, świadczenie wychowawcze, czyli pieniądze z rządowego programu "Rodzina 500 plus" oraz kwoty otrzymywane z pomocy społecznej. Mowa tutaj o rożnego rodzaju zasiłkach.