
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej - do ukończenia przez nią 25. roku życia albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

Do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd (tj. wyroku protokołu ugody zawartej przed sądem lub mediatorem), jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Oznacza to, że komornik w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwował od dłużnika pełnej kwoty bieżących oraz zaległych alimentów.
Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o dwie sytuacje.
Po pierwsze, gdy nie ma podstawy prawnej do pojęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika. Po drugie - osoba uprawiona nie jest w stanie wskazać miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Jeżeli komornik sądowy wystawi zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów, można złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu. Wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej

Prawo do świadczeń z FA ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu. Okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 października danego roku i trwa do końca września następnego roku.