Wolne za 11 listopada
Zgodnie z polskim prawem, gdy święto przypada w sobotę, a tak będzie ze świętem 11 listopada 2017, pracownikowi przysługuje rekompensata w postaci dodatkowego dnia wolnego. Kiedy można odebrać takie wolne za 11 listopada? Wyjaśniamy.
Za 11 listopada przysługuje dzień wolny, ale nie każdemu
Przepisy o udzieleniu pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę obowiązują od 2012 roku.
Jednak są od tej reguły wyjątki.
Komu przysługuje dzień wolny za 11 listopada?
Przede wszystkim, wspomniany dzień wolny za 11 listopada przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Ponadto pracodawca musi udzielić pracownikowi wolnego za święto przypadające w sobotę, oczywiście jeśli ten dzień nie jest dla pracownika dniem pracy. Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje również, gdy święto wypada w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym. O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim.
Jak z tego obowiązku wywiążą się pracodawcy?
Większość firm zarządza piątek (10 listopada) dniem wolnym od pracy. Bywają też takie korporacje, które 13 listopada nakazują pracownikom odbiór dnia wolnego albo pozwalają pracownikom zdecydować, kiedy odebrać ten dzień.
Czy będzie więcej takich dni?
Takie dni nie zdarzają się często. Na przykład w 2017 roku tylko 11 listopada w kalendarzu dni świątecznych przypadało w sobotę. W ubiegłym roku - żadne święto.
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [02.11.2017]