Z sygnałów od czytelników wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem coraz częściej zdarzają się odłączenia prądu.
Bo jest bezrobocie
Czym jest to spowodowane? - Windykacja płatności za energię elektryczną to pochodna trudnej sytuacji gospodarczej kraju - wyjaśnia Dagmara Prystacka, rzeczniczka Enei. Dodaje, że to efekt m.in. rosnącego bezrobocia.
Przeczytaj: Jak zmienić dostawcę energii? Podpowiadamy
- Takie problemy mają osoby, które utrzymują się z bardzo małych dochodów - dodaje Izabela Nazdrowicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Topólce. - Gdy rodziny przychodzą i proszą o pomoc, to na przykład dopłacamy do rachunków.
Ale nie tylko wtedy. Jak mówi Henryk Orłowski, wójt gminy Topólka, energia jest odłączana również wtedy, gdy mieszkańcy nielegalnie podłączają się do sieci.
- Jeśli odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi, firma może wstrzymać dostarczanie energii - wyjaśnia Prystacka. - Dzieje się tak, gdy należności nie są regulowane przez co najmniej miesiąc po upływie daty wskazanej na fakturze.
Czytaj też: Firmy energetyczne naruszały zbiorowe interesy konsumentów
- Przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek wezwać klienta do zapłaty - wymienia Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi. - W wezwaniu wyznaczany jest dodatkowy dwutygodniowy termin na zapłatę. Firma musi też poinformować o zamiarze wypowiedzenia umowy.
- Jeśli, mimo tego, należności nie są regulowane, wystawiane jest zlecenie na wstrzymanie dostaw energii - dodaje Prystacka.
Co robić? Uregulować i...
Samo zapłacenie całości zaległości nie wystarczy, by ponownie włączono nam prąd. - Konieczne jest jeszcze uiszczenie opłaty za wznowienie dostarczania elektryczności - zaznacza Prystacka. - Opłata taka dla gospodarstw domowych wynosi 76,21 złotych netto.
Dłużników przybywa
Do Krajowego Rejestru Długów aż 23,68 procent konsumentów wpisują firmy z branży energetycznej i gazownictwa. - Średnie zadłużenie w Polsce to 2 298 złotych - podaje Andrzej Kulikz KRD. - Rekordzista będzie musiał oddać 87 817 złotych.
Czytaj również: Możesz kupić prąd na zapas! Bez rachunku
Średnie zadłużenie w naszym regionie wyniosło 4 723 złotych, a dług kujawsko-pomorskiego rekordzisty - 19 605 złotych.
W zeszłym roku zadłużenie konsumentów z powodu nieuregulowanych rachunków za energię w kraju wynosiło niemal 1700 złotych, a dwa lata wcześniej 1575 złotych. - Częściej są to mężczyźni niż kobiety, co wynika z tego, że to oni częściej podpisują umowy - wyjaśnia Kulik.
Najliczniejszą grupę zalegających z opłatami w naszym regionie stanowią osoby w wieku 46-55 lat.
Możesz też rozłożyć dług na raty Prośba klienta o rozłożenie zadłużenia na raty musi zostać przysłana do firmy w formie pisemnej.
- Każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie - informuje Ostrowska. - Nie można zatem mówić o jakiś zasadach w tej kwestii. Niemniej warto podkreślić, że klienci nie powinni czekać do ostatniej chwili po otrzymaniu faktury, tym bardziej do momentu otrzymania wezwania do zapłaty, tylko niezwłocznie kontaktować się z firmą poprzez Telefoniczne Biuro Obsługi Klienta (tBOK) lub Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK).
Płacicie Państwo rachunki w terminie? Spotkaliście się kiedyś z sytuacją odcięcia prądu? Zapraszamy do dyskusji.
