Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarcie siłowni, klubów fitness? Data już jest! Są też nowe zasady

Magdalena Zimna
Magdalena Zimna
Kiedy otwarcie siłowni?
Kiedy otwarcie siłowni? PPG
Kiedy otwarcie siłowni, klubów fitness i basenów? Jest data. Jakie są etapy odmrażania sportu? Rząd znosi kolejne zakazy. Jakie są nowe zasady? Znamy wytyczne dla siłowni i sal fitness.

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness?

Trwa pandemia koronawirusa, która narzuciła nam mnóstwo ograniczeń i nowe zasady funkcjonowania. Przed dłuższy czas obowiązywała zasada izolacji, zabronione było wychodzenie z domów bez uzasadnionych (ściśle określonych) potrzeb.

Od kilku tygodni trwa stopniowe "odmrażanie", czyli powrót do względnej normalności. Również w sporcie.
I tak: można biegać, jeździć na rowerze, spacerować, uprawiać nordic walking, korzystać z boisk typu orlik i boisk do siatkówki plażowej, grać w tenisa na kortach, organizować zajęcia w sportach wodnych (żeglarskich, kajakarskich, wioślarskich) itp.
To wszystko z zachowaniem zasad dystansu społecznego i pewnych zasad reżimu sanitarnego.

WAKACJE 2020. CO Z OBOZAMI I KOLONIAMI DLA DZIECI? SĄ PIERWSZE USTALENIA!

Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń. Przebywając na obiekcie sportowym (orlik, boisko) nie ma obowiązku zakrywania twarzy. Dotyczy to osób uprawiających sport i osoby prowadzącej zajęcia.

Lasy, parki, skwery otwarte! Od 20 kwietnia znów można spacerować, biegać i uprawiać sport na świeżym powietrzu. Polskie lasy przeżywają ponoć prawdziwe oblężenie biegaczy. A tym, którzy nie lubią tłumów, polecamy różne formy aktywności fizycznej w domach. Jakie? Zobaczcie najlepsze MEMY >>>

Poniedziałek w polskim lesie. Ruszyli biegacze [memy]

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness? Data

Póki co, możliwe jest korzystanie z siłowni, które są częścią obiektu sportowego ( np. stadionu). Nadal zamknięte są jednak siłownie (te w pomieszczeniach i te zewnętrzne), kluby fitness i baseny. Kiedy otwarcie? Będziemy z nich korzystać już w czerwcu.

Kiedy otwarte zostaną siłownie i kluby fitness? Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli władz i ministerstwa sportu, siłownie otwarte zostaną w ostatnim etapie. Kiedy IV etap luzowania zakazów? Ten etap rozpoczyna się wraz z końcem maja. Siłownie i sale fitness zostaną otwarte od w czerwcu. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, 27 maja.

Szef rządu zapowiedział, że siłownie otwarte zostaną 6 czerwca. - Oczywiście z zachowaniem odpowiednich reżimów sanitarnych - dodał.

Siłownie będą otwarte, ale zapewne nie będzie możliwe korzystanie z nich w taki sposób, jak dotychczas. Szczegółowe wytyczne będą udostępniane ćwiczącym przez siłownie i sale fitness. Wiadomo jednak, że w zamkniętych pomieszczeniach:

  • będzie mogła ćwiczyć ograniczona liczba osób
  • sprzęt do ćwiczeń będzie musiał być regularnie dezynfekowany przez pracowników
  • każdy obiekt będzie musiał być wyposażony w płyny do dezynfekcji rąk
  • użytkownicy będą zobligowani do używania własnych ręczników czy suszarek
  • wyłączona z użytkowania będzie część maszyn do ćwiczeń, tak, by możliwe było zachowanie dystansu między ćwiczącymi

Otwarcie siłowni i sal fitness - zasady. Nowe wytyczne

Ministerstwo sportu przedstawiło szczegółowe wytyczne dla właścicieli, pracowników i klientów siłowni i sal fitness.

1. Zapewnienie bezpieczeństwa klientom
Zaleca się:

  • poinformowanie bądź zapoznanie (mailem, na miejscu) z nowym regulaminem o bezpiecznym korzystaniu klienta z siłowni/klubu fitness oraz sprzętu do ćwiczeń;
  • umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie ćwiczących na siłowni/w klubie fitness przy wejściu oraz każdej sali (w przypadku oddzielnych sal do ćwiczeń);
  • udostępnienie informacji dla osób z grup wysokiego ryzyka (osoby w wieku powyżej 60 r. ż. lub cierpiące na choroby przewlekłe, w tym otyłość), o rozważeniu decyzji o korzystaniu z ćwiczeń w godzinach najmniej popularnych, bez obecności innych osób, albo zaniechaniu korzystania z siłowni/ fitness do czasu ustania zagrożenia epidemicznego;
  • umieszczenie infografiki/plakatu w widocznym miejscu dot. zachowania określonych wytycznych bezpieczeństwa sanitarnego w danym obiekcie, zamieszczenie informacji na stronie internetowej obiektu;
  • utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami i pracownikami siłowni/klubu fitness; zaleca się wyznaczenie na podłodze stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między ćwiczącymi;
  • rozstawienie sprzętów do ćwiczeń w odpowiednich odległościach od siebie – przynajmniej 1,5 m lub wykluczenie z użytkowania sprzętu, który przymocowany jest na stałe i nie spełnia określonej odległości lub dopuszczenie używania co drugiej maszyny w tym samym momencie - nadzór sprawuje personel klubu;
  • ustalenie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji powierzchni i wentylacji pomieszczeń;
  • zapewnienie, w miarę możliwości, stałego wietrzenia wszystkich pomieszczeń siłowni/klubu fitness;
  • w przypadku wyposażenia obiektu w system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej – utrzymywanie rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzanie do obiektu (w miarę możliwości technicznych) głównie świeżego – atmosferycznego odpowiednio uzdatnionego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji, a następnie usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz obiektu. Nie należy stosować ww. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji. Dopuszcza się krzyżowe i obrotowe wymienniki ciepła stosowane w centralach wentylacyjnych.

Dodatkowo:

  • W zależności od powierzchni siłowni/klubu fitness dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba na 10 m2).
  • Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk powinny być dostępne dla klientów w obszarze wejścia/ recepcji oraz przy wyjściu z toalet oraz każdej sali do ćwiczeń.
  • Rekomenduje się zapewnienie preparatu do dezynfekcji przy każdej strefie treningowej w zasięgu wzroku osób trenujących.
  • Należy zdezynfekować każde urządzenie używane przez klienta po zakończonym ćwiczeniu. Czynność realizowana jest przez klienta na podstawie widocznej informacji/instrukcji przy użyciu udostępnionego środka do dezynfekcji; zaleca się w miarę możliwości korzystanie przez klientów z własnych pomocy - typu maty.
  • Należy dezynfekować blat recepcyjny po każdym kliencie i przestrzegać, aby przy stanowisku recepcyjnym znajdowała się 1 osoba - wyznaczenie na podłodze stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między klientami przed recepcją.
  • Możliwość funkcjonowania saun, solarium, stref relaksu, jacuzzi, kabin prysznicowych, stref mokrych zależne od obowiązującego prawa.
  • Nie należy używać suszarek nadmuchowych do rąk.
  • Zaleca się dezynfekowanie szafek na ubranie przed i po korzystaniu przez klienta.
  • Dezynfekcje toalet należy przeprowadzać nie rzadziej niż co 2h w godzinach szczytu (w dni robocze od godz. 16); ograniczyć liczbę osób przebywających jednoczasowo w toaletach – zakłada się 1 osoba na 2 kabiny/toalety.
  • Zwiększona dezynfekcja przestrzeni samoobsługowych, w tym samoobsługowych śluz wejściowych, czytników linii papilarnych lub biometrycznych, automatów wendingowych.
  • Dopuszcza się funkcjonowanie części gastronomicznych z zastrzeżeniem, że zorganizowane będą zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych.
  • Klienci, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszone o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.

2. Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników/trenerów

  • Pracownicy/trenerzy powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ w celu uzyskania teleporady medycznej;
  • Kluby/siłownie są zobowiązane zapewnić osobom zatrudnionym maseczki lub przyłbice ochronne oraz rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, możliwość zachowania odległości między pracownikami, co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe (wówczas należy stosować środki ochrony osobistej).
  • Zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych, spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem odległości pomiędzy pracownikami minimum 1,5 m; preferowany kontakt telefoniczny oraz mailowy.

Wytyczne dla pracowników:

  • przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem,
  • nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków; jeśli to niemożliwe (ćwiczenia siłowe) - maksymalnie zwiększyć odległość pomiędzy osobami (minimum 2 metry);
  • trzeba zachować bezpieczną odległość od klientów i współpracowników poza stanowiskiem pracy (na stanowisku pracy 1,5 m, poza rekomendowane są minimum 2 m);
  • regularnie, często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%), podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, używać jedynie swoich przyborów i akcesoriów (jak ręcznik, butelka z wodą);
  • dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, przed, w trakcie i po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych jak np. uchwyty, poręcze, ławki, drążki, ale też włączniki świateł czy urządzeń. Regularnie (kilka razy w ciągu dnia) czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci;
  • unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość.
  • Zaleca się higienę rąk: przed i po pracy z klientem, po dotykaniu banknotów/kart kredytowych, klamek itp, przed dotykaniem ust, nosa, czy oczu, po zanieczyszczeniu rąk wydzieliną z dróg oddechowych, np. w przypadku kasłania, kichania, przed i po skorzystaniu z toalety, przed wejściem do pomieszczenia dla personelu, przed i po posiłku, spożywaniu napojów. Noszenie rękawiczek nie może zastępować mycia rąk.

Właściciele siłowni i klubów fitness od kilku tygodni alarmowali o fatalnej sytuacji finansowej. Jak informuje tv24.pl, właściciel trzech warszawskich siłowni pozwał Skarb Państwa za straty, jakie poniósł z powodu lockdownu. Chce rekompensaty w wysokości prawie pół miliona złotych.

1000 ZŁ NA WAKACJE. DLA KOGO? NA CO MOŻNA WYDAĆ? SPRAWDZAMY - KLIKNIJ!

Kiedy otwarcie basenów?

Są też dobre wiadomości dla miłośników pływania. Wiemy, kiedy nastąpi otwarcie basenów.
Pływalnie mają być czynne również od 6 czerwca. Podobnie jak w przypadku siłowni i sal fitness, na basenach trzeba będzie zachować odpowiedni reżim sanitarny.

6 CZERWCA WRÓCIMY NA BASENY. BĘDĄ NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z PŁYWALNI

Sport etapy odmrażania

Poza umożliwieniem rekreacyjnego uprawiania sportu, rządzący zdecydowali też o poluzowaniu restrykcji w sporcie zawodowym.
Pod koniec maja grę wznowi piłkarska ekstraklasa, a 12 czerwca ruszy żużlowa ekstraliga.

KWARANTANNA, TESTY I NOWY TERMINARZ EKSTRALIGI 2020

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek noszenia maseczek (lub szali, chust) ma obowiązywać m.in. na ulicach, w obiektach handlowych, parkach i wszystkich miejscach, w których gromadzą się ludzie. Kluby sportowe a nawet sami także kibice odpowiedzieli na duże zapotrzebowanie na maseczki ochronne i rozpoczęli produkcję takich z barwami, herbami czy grafikami klubowymi. W specjalne maski klubowe mogą już zaopatrywać się m.in. kibice niektórych klubów piłkarskich i żużlowych (głównie za pośrednictwem klubowych stron) >>>>

Maseczki ochronne obowiązkowe. Są też takie dla kibiców sportu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska