W kodeksie karnym nie ma wyliczonych sytuacji w których funkcjonariusz może odstąpić od ukarania kierowcy mandatem karnym. Kodeks wykroczeń przewiduje jednak, że w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu środków oddziaływania wychowawczego. Do tej grupy zalicza się m.in. pouczenie, zwrócenie uwagi i ostrzeżenie.
Na czym polega pouczenie? Na wytłumaczeniu osobie, która dopuściła się czynu zabronionego co do okoliczności jego popełnienia, a także o tym, iż dany czyn stanowi wykroczenie. Zwrócenie uwagi i ostrzeżenie wiąże się z jednoczesnym zagrożeniem ukarania kierowcy w razie ponownego popełnienia wykroczenia. Należy wiedzieć, że zastosowanie przez policjanta jednego z środków oddziaływania wychowawczego automatycznie pozbawia go późniejszego wystąpienia z wnioskiem o ukaranie.
Przeczytaj także: Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [LISTA]
Duży wpływ na to czy policjant tylko pouczy kierowcę ma rodzaj popełnionego przez niego wykroczenia oraz jego okoliczności. Funkcjonariusz może zrezygnować z ukarania mandatem karnym, jeśli tylko uzna to za stosowne.
Do stosowania środków oddziaływania wychowawczego są uprawnione sąd, policja i wszystkie pozostałe organy mające uprawnienia oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia.
Podstawa prawna: Art. 41 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.
Nowoczesne fotoradary są już w przygotowaniu. Będą czuwać nie tylko nad prędkością.