
Zmianowanie roślin
Stanowisko po łubinach jest znakomitym przedplonem dla zbóż, rzepaku i roślin okopowych. Przerwa w ich uprawie na danym polu powinna wynosić 4-5 lat.

Jak łubin znosi suszę albo nadmiar opadów?
Łubiny reagują ujemnie nie tylko na niedobór wody w glebie, ale i w powietrzu. Występująca w tym okresie susza powoduje skrócenie długości owocującej części pędu, zmniejszenie liczby strąków na roślinie i obniżenie masy nasion, co prowadzi do spadku plonu.
Natomiast nadmiar wody jest szczególnie szkodliwy podczas dojrzewania nasion. Intensywne opady deszczu w tym okresie przedłużają wegetację i mogą powodować silniejsze wyleganie roślin oraz pogorszenie jakości nasion.

Różnice powierzchni w ostatnich kilku latach wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy hektarów dla poszczególnych grup łubinów.

Gęstość siewu łubinu
Przy zbyt dużej obsadzie roślin może następować ich wyleganie, a zbyt mała obsada sprzyja rozwojowi zachwaszczenia i silniejszemu rozgałęzianiu się roślin. Może powodować to przedłużenie wegetacji i utrudnienie zbioru. Dokładne wskazania podajemy w artykule.