Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy wreszcie skończy się przebudowa drogi w Pakości!

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
- Liczymy się z zakończeniem zadania jesienią. Będzie ono objęte też długą, 7-letnią gwarancją - zapewnia Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich
- Liczymy się z zakończeniem zadania jesienią. Będzie ono objęte też długą, 7-letnią gwarancją - zapewnia Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich Dariusz Nawrocki
Wyjątkową cierpliwością muszą wykazać się mieszkańcy Pakości. Główna droga przechodząca przez centrum miasteczka miała być oddana do końca 2018 roku. Prace, z przerwami, ciągle tam jeszcze trwają.

O przebudowie drogi wojewódzkiej nr 255 mówi się od lat. Uroczyste wbicie pierwszego szpadla nastąpiło 12 lipca 2018 roku.

Rozpoczęcie przebudowy drogi wojewódzkiej w Pakości [zdjęcia]

Długo jednak trzeba było czekać na faktyczne rozpoczęcie przebudowy. Kierowcy przeklinali więc i jeździli po dziurach i nierównościach pozostałych po robotach wodno-kanalizacyjnych, które poprzedziły prace drogowe. Prace miały zakończyć się do końca 2018 roku. Pojawiły się jednak kłopoty.

Droga Pakość - Jankowo za 16 milionów złotych

- Mówimy o bardzo dużym zadaniu. Koszt tej inwestycji to 16 milionów złotych, a długość przebudowywanego odcinka to nieco ponad 2 kilometry. Zdecydowaliśmy się na kompleksową modernizację połączoną z wymianą podziemnego uzbrojenia i wyposażeniem drogi we wszystkie niezbędne elementy poprawiające bezpieczeństwo (chodniki, ścieżka rowerowa, nowoczesne oświetlenie, rondo, odwodnienie, elementy ułatwiające poruszanie się orientację osobom niepełnosprawnym) - przypomina Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich

Liczymy się z zakończeniem zadania jesienią. Będzie ono objęte też długą, 7-letnią gwarancją

- W trakcie prac ziemnych wykonawca natrafił na znaleziska archeologiczne. Teraz dużą część prac ziemnych zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest poprzedzana pracami archeologicznymi. To wymaga dodatkowego czasu. W momencie natrafienia na historyczne artefakty każdorazowo podejmowane są działania związane z ich zabezpieczeniem. Dodatkowo w trakcie inwestycji wykonawca był zmuszony zmienić sposób prowadzenia prac ze względu na inne położenie uzbrojenia podziemnego. Dlatego liczymy się z zakończeniem zadania jesienią. Będzie ono objęte też długą, 7-letnią gwarancją - zapewnia Michał Sitarek.

Budowa drogi wojewódzkie 255 Pakość-Strzelno

Przypomnijmy, że w planach jest realizacja drugiego etapu drogi aż do Strzelna. - Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, co pozwoli zakończyć prace nad koncepcją. Zakładamy, że z początkiem przyszłego roku będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na realizację zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Ścieżka rowerowa, która powstanie w ramach pierwszego etapu do ronda w Jankowie będzie kontynuowana, jeśli uda się porozumieć z gminą Pakość.

- Jesteśmy otwarci na pomysły związane z rozbudową infrastruktury w pasie dróg wojewódzkich. Droga rowerowa od budowanego ronda w kierunku Jankowa może zostać zlecona jako osobne zadanie. Tego typu infrastrukturę budujemy w porozumieniu z gminami, na przykład w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową - tłumaczy Michał Sitarek.

Tegoroczny Dzień Dziecka jest inny niż zwykle. Z powodu pandemii nie odbywają się żadne imprezy. A tak było w Pakości rok temu.Na przybyłych pod siedzibę Centrum Informacji Turystycznej czekało mnóstwo atrakcji. Była akademia rowerowa, animacji i konkursy, zabawy z saperami, szczudlarze i niezwykle bogaty dmuchany plac zabaw.

Dzień Dziecka w Pakości. Tak bawiliśmy się rok temu [zdjęcia]

Bardzo uroczysty charakter miał jubileusz 110-lecia Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Tego dnia szkole nadano nowy sztandar, a w murach szkolnego holu złożono kapsułę pamięci. Znalazły się w niej między innymi: aktualny numer "Gazety Pomorskiej" i "Wiadomości Pakoskich", trzy wiersze o szkole, monety (wraz z wykazem, co można za nie kupić w 2019 roku), list do przyszłych pokoleń, rysunek szkoły, zdjęcie i podpisy gości obecnych na jubileuszu, a także aktualna fotografia pracowników "Estkowskiego". Oddany do użytku w 1909 roku nowoczesny na ówczesne czasy, wyposażony w wodę i centralne ogrzewanie budynek był zwieńczeniem wielowiekowej tułaczki pakoskiej oświaty. - Nasza jubilatka jest bowiem spadkobierczynią Katolickiej Szkoły Ludowej, która przez cały XIX wiek nie miała siedziby, a uczniowie wędrowali po klasach rozmieszczonych w wielu punktach miasta - przypomniała w trakcie uroczystości Mariola Szlyfarska, dyrektor szkoły. Podkreśliła, że mieszkańcy świętują dziś nie tylko 110-lecie istnienia budynku, ale również 195-lecie funkcjonowania szkoły w Pakości. - Na przestrzeni wieków szkoła się zmieniała, doświadczała wielu reform, była świadkiem przemian, które dokonywały się na świecie, w Polsce i w Pakości. Lecz jedno co jest niezmienne to fakt, że od 1925 roku patronuje jej wielkopolski pedagog Ewaryst Estkowski. Właśnie to imię człowieka otwartego na zmiany, szanującego dzieci, wytyczało nam kierunki działania i określało miejsce tej szkoły - mówiła pani dyrektor. Zwróciła uwagę na fakt, że karty szkolnych kronik obfitują w informacje o jej uczniach i nauczycielach. Znajduje się w niej ponad stuletnia historia harcerstwa, liczne sukcesy naukowe i sportowe, łącznie z mistrzostwem Polski w piłce ręcznej w 1954 roku. Jest też informacja o tym, że szkoła reprezentowała Polskę w trakcie europejskiego wysłuchania młodzieży w Luksemburgu w 2017 roku. - Dzisiaj szkoła znalazła się w szczególnym momencie. Bowiem w tym roku kończy się rozdział gimnazjum, a otwiera kolejny, ponownie jako szkoła podstawowa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przychylność obecnych władz samorządowych, które nie pozwoliły nam zniknąć z mapy szkół gminy Pakość podczas ostatniej reformy - stwierdziła otrzymując za to od przybyłych burzę oklasków. W trakcie uroczystości był czas na wspomnienia, podziękowania i życzenia. Były też wspaniałe występy artystyczne młodzieży. Całość zakończył szkolny piknik, w trakcie którego uczniowie wypuścili w niebo 110 kolorowych balonów. <script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/f1ae296d-d096-5991-694b-25ded24ce5c6,246265b9-50a4-ff91-658f-a24ac1b47290,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Szkoła Podstawowa im Ewarysta Estkowskiego w Pakości ma już ...

W najbliższą sobotę, 1 czerwca, o godzinie 11 w telewizji Super Polsat odbędzie się premiera najnowszego programu "Małe Wielkie Marzenia".To program telewizyjny, w którym przedstawiane są trudne losy niepełnosprawnych bohaterów i ich rodzin. Ekipa Polsatu z Katarzyną Montgomery na czele próbuje spełniać ich małe wielkie marzenia. Bohaterką sobotniego programu będzie niepełnosprawna dziewczynka z Łącka oraz mieszkańcy gminy Pakość (ale nie tylko), którzy postanowili jej pomóc. Czy spełnią jej małe wielkie marzenie? O tym będziemy mogli się przekonać oglądając sobotnią premierę. Na zdjęciach migawki z wizyty ekipy telewizyjnej w Pakości >>><center>Flash INFO, odcinek 16 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/90bbce63-0ac5-6641-ba48-00ae9cf40942,bb810ae1-7f2f-9978-10f0-387ce4898389,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script></center>

Gmina Pakość w telewizji Super Polsat. Spełnią "Małe Wielkie...

Szkoła Podstawowa im Ewarysta Estkowskiego w Pakości ma już 110 lat!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska