Kierowco, zapomnij o Dworcowej! Zablokują aż do... kwietnia!

  Kierowco, zapomnij o Dworcowej! Zablokują aż do... kwietnia!

  Bogdan Dondajewski, jh

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kierowco, zapomnij o Dworcowej! Zablokują aż do... kwietnia!

  ©infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński

  Budowa linii tramwajowej do dworca PKP wchodzi w kolejny etap. Możemy się spodziewać zmian i utrudnień, które naprawdę dadzą się nam we znaki.
  Kierowco, zapomnij o Dworcowej! Zablokują aż do... kwietnia!

  ©infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński

  Tym razem chodzi bowiem o całkowitą blokadę Dworcowej na odcinku od Unii Lubelskiej do Królowej Jadwigi, czyli chyba najbardziej newralgiczny odcinek ścisłego centrum miasta. Już bez żadnych utrudnień codziennie tworzą się na nim korki, w których stoją zwykli kierowcy, ale i pasażerowie komunikacji miejskiej. Do tego blokada potrwa blisko cztery miesiące - od najbliższego poniedziałku do 30 kwietnia.

  - Długo, ale nie ma innego wyjścia - mówi Jerzy Jewuła, kierownik budowy tramwaju do dworca PKP. - Musimy ułożyć nową nawierzchnię i torowisko, ale też wymienić całą podziemną instalację. Do tego nie możemy robić tego równocześnie, tylko do wszystkiego zabierać się po kolei - tłumaczy.

  Ulica Dworcowa w Bydgoszczy jest już gotowa. Uważaj na znaki

  Blokada nowego odcinka Dworcowej oznaczać więc będzie spore kłopoty. Cały ruch, który często potrzebował aż trzech pasów na Dworcowej, zostanie teraz skierowany na uliczki boczne. Jadąc więc od Dworca PKP do Królowej Jadwigi trzeba będzie przejechać: Unii Lubelskiej, Warszawską i Fredry.

  - W godzinach szczytu w ogóle nie warto myśleć o tej trasie. Już same autobusy załatwią tam sprawę - mówi nam Maciej Kowalczyk, taksówkarz bydgoskiej korporacji "Zrzeszenie". Zmieniliśmy jego nazwisko, bo zapytaliśmy go jeszcze o alternatywne trasy objazdu. - Wolałbym nie ujawniać kolegom, że to ode mnie wyszły te pomysły - tłumaczy.

  Według taksówkarza najgorzej zmiany odczują kierowcy jadący w kierunku Focha. Idealnym rozwiązaniem dla nich byłby przejazd Warmińskiego, albo nieco dalej Gdańską i obok hotelu "Pod Orłem" ulicą Parkową do Jagiellońskiej.

  - Pierwsza trasa już teraz się korkuje, a z drugą szybko będzie podobnie. Dlatego sam będę chyba wybierać 3 Maja, albo jeszcze wcześniejsze zjazdy do Jagiellońskiej. Na pewno trzeba będzie wszystko bardzo dokładnie planować - mówi Kowalczyk.

  W równie pesymistycznych nastrojach czekają na poniedziałek kupcy z Dworcowej. - Podejrzewam, że wszyscy dostaniemy mocno w skórę. Przy takiej blokadzie będzie totalny paraliż i bałagan, a miasto zakorkuje się chyba już całkowicie. Mam tylko nadzieję, że po remoncie wszystko zmieni się na lepsze - mówi Przemysław Banach, pracownik Żabki.
  Wiadomości z Bydgoszczy

  Z boku prezentujemy mapkę z nową organizacją ruchu. Przypomnijmy, że zacznie ona obowiązywać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Poniżej przedstawiamy natomiast zmiany w komunikacji miejskiej:
  * autobusy nr 62, 79, 31N i 33N od skrzyżowania Dworcowej z Unii Lubelskiej pojadą przez Unii Lubelskiej, Warszawską, Fredry i Królowej Jadwigi;
  * autobusy nr 54 i 67 od skrzyżowania Dworcowej z Unii Lubelskiej kursować będą: Unii Lubelskiej i Warszawską do Śniadeckich;
  * autobusy nr 93, 94 i 31N od skrzyżowania Dworcowej z Unii Lubelskiej kursować będą: Unii Lubelskiej, Warszawską i Fredry;
  * przystanek Dworcowa - Sobieskiego przy wieżowcu Eltry zostanie przeniesiony na Unii Lubelskiej przed skrzyżowanie z Warszawską;
  * przystanek czasowy Sobieskiego - Dworcowa dla autobusów nr 71 zostanie przeniesiony na Sobieskiego przed skrzyżowanie z Warszawską.


  Czytaj e-wydanie »
  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy