- Używanie podczas jazdy pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach lub urządzeniach przytrzymujących znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas podróży. Obowiązek prawny używania tych elementów bezpieczeństwa jest jednak lekceważony przez wielu kierowców oraz czasem pasażerów. Zdarzają się też przypadki nieprawidłowego przewozu dzieci - tłumaczy Jacek Jeleniewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.
W 2018 roku policjanci z grudziądzkiej drogówki przyłapali na jeździe bez pasów aż 1.038 kierowców i 102 pasażerów. W 21 przypadkach przyłapali też kierowców na nieprawidłowym przewozie dzieci.
Jak takie sytuacje wpływają na bezpieczeństwo, a raczej na jego brak podczas podróży?
- Przy kolizjach i wypadkach drogowych niezabezpieczone osoby doznają większych urazów, a w najgorszych wypadkach ponoszą śmierć - tłumaczy Jacek Jeleniewski.
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest powszechnie znany kierowcom. A jak powinniśmy bezpiecznie przewozić dzieci?
Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone każdorazowo w fotelikach bezpieczeństwa lub urządzeniach przytrzymujących, bez względu na to czy siedzą na tylnym czy przednim siedzeniu - precyzuje Jacek Jeleniewski.
Trzeba jednak pamiętać, że dziecko podróżujące na przednim siedzeniu korzystające z fotelika, lub wspomnianego urządzenia nie może siedzieć tyłem do kierunku jazdy, przy aktywnej poduszce powietrznej.
- Na tylnym siedzeniu można zapiąć w pasy pojazdu także dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu jednak więcej niż 135 cm o masie ciała powyżej 36 kg, któremu z uwagi na masę ciała i wzrost nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniego fotelika lub urządzenia przytrzymującego - uściśla Jacek Jeleniewski. - W pasach na tylnym siedzeniu można przewozić także dziecko powyżej 3. roku życia, ale tylko w przypadku, kiedy przewozimy już dwoje dzieci w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym i nie ma możliwości zainstalowania kolejnego - dodaje.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?