Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek: nauka

(bz)
Wkrótce maturzyści będą musieli podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu: wybrać kierunek studiów.

     
     
A jest w czym wybierać. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstało w naszym kraju kilkaset nowych uczelni. Naukę można kontynuować zarówno w szkołach państwowych, jak i niepaństwowych. Te ostatnie zaczęły powstawać po 1990 roku, na podstawie pozwolenia ministra edukacji narodowej i sportu. Poza tym muszą być wpisane do rejestru prowadzonego przez ministerstwo. Warto zajrzeć do wykazu, który znajduje się na stronie www.menis.gov.pl
     Z opłatami i bez
     
Decydując się na uczelnię niepaństwową warto też dowiedzieć się, na ile ma ona rozwinięty system pomocy stypendialnej oraz jakie są kwalifikacje i tytuły naukowe osób prowadzących zajęcia. Poza tym dobrze jest zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi warunków i miejsc, w jakich prowadzone są zajęcia. Nauka w takich szkołach jest płatna. Ale również w przypadku uczelni państwowej, decydując się na inny system studiowania niż dzienny, trzeba liczyć się z opłatami. Zależnie od uczelni, kierunku czy systemu studiów jest to kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych za semestr. Z kolei w dobrych uczelniach niepaństwowych istnieje możliwość zwolnienia z części czesnego dla osób osiągających najlepsze wyniki w nauce.
     Do wyboru są też studia magisterskie i licencjackie. Te pierwsze z reguły trwają pięć, a te drugie trzy lata. Osoba, która zdobędzie tytuł licencjata może ubiegać się o przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie w wybranej przez siebie uczelni.
     Pęd do zarządzania
     
Z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że na uczelniach państwowych kształci się ponad 71 proc. wszystkich żaków. Ponad 47 proc. studentów uczy się w trybie dziennym, zaś około 53 proc. w trybie zaocznym, wieczorowym i eksternistycznym. W roku akademickim 2003/2004 najpopularniejszym kierunkiem studiów było zarządzanie i marketing, na którym studiuje około 13 proc. żaków. Kolejne 9 proc. uczy się na kierunku pedagogika, na ekonomii 7 proc., na administracji 5,6 proc., a na informatyce 4 proc. Coraz większą popularnością cieszą się stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie i inżynieria produkcji, a także filologie obce.
     Przy wyborze studiów warto przeglądać rankingi szkół wyższych przygotowywane m.in. przez "Rzeczpospolitą", "Perspektywy", "Politykę" i "Wprost". Można je znaleźć na ich stronach internetowych.
     **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska