Gmina pozyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w wysokości 1 tys. złotych do każdej tony zutylizowanego materiału.
Jeszcze w tym roku zutylizowane ma zostać blisko 76 ton niebezpiecznych odpadów.
Przeczytaj także:Pieniądze na wymianę dachu. Rozpraw się z azbestem!
Mieszkańcy, którzy w Urzędzie Gminy w Kijewie Królewskim złożyli dotyczący tego wniosek, zostaną objęci dofinansowaniem zadania. W urzędzie przygotowywany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zdemontuje, przetransportuje i unieszkodliwi wyroby zawierające azbest z posesji mieszkańców.
- Te 76 ton to wcale nie jest bardzo dużo, ale utrzymał się poziom zainteresowania z ubiegłego roku - podkreśla Michał Melerski, podinspektor ds. budowlanych w Urzędzie Gminy w Kijewie Królewskim. - Niestety, chociaż można otrzymać dofinansowanie na - zazwyczaj całkowity koszt- rozbiórki, wywozu oraz utylizacji azbestu, to za nowe pokrycie dachowe każdy mieszkaniec musi już zapłacić z własnej kieszeni. I to dla wielu osób jest obecnie bariera nie do przeskoczenia.
Najczęściej azbestem pokryte są bowiem dachy na różnych budynkach rolniczych i gospodarczych: stodołach, oborach, magazynkach - zazwyczaj bardzo dużych gabarytów. Koszt pokrycia takiego dachu jest więc duży.
- W ubiegłym roku część osób, które złożyły wnioski, potem zrezygnowała - dodaje Michał Melerski. - Najczęściej ci, u których zdejmujemy azbest, decydują się potem na blachodachówkę. Jednak to również kosztuje.
Nie wszystkich stać na taki wydatek.
- Dotacja zostanie uruchomiona wyłącznie jeśli zadanie zostanie wykonany przez uprawnioną firmę wyłonioną w drodze przetargu - dodaje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Właściciele posesji, z których wyroby zostaną usunięte przez inne podmioty, pozostaną bez dofinansowania.