Spis treści
Przedstawiciele gmin, które będą budować lub przebudowywać zbiorniki retencyjne na swoich terenach, podpisali umowy z przedstawicielami samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na dofinansowanie tych inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Trzeba zatrzymywać wodę
Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa zauważył, że choć związane z wydłużającymi się okresami suszy stepowienie terenów dotyczy całego kraju, to problem ten jest szczególnie dotkliwy dla regionów rolniczych, takich jak województwo kujawsko-pomorskie.
- Dlatego każda złotówka wydana na kwestie związane z retencją i poprawą stosunków wodnych jest bardzo ważna - podkreślił Dariusz Kurzawa. - Musimy zatrzymać wodę w naszym regionie i temu właśnie służą tego rodzaju inwestycje. Woda to życie, woda to rozwój rolnictwa. Musimy zadbać o środowisko, musimy zadbać o naszych rolników.
31 marca w urzędzie marszałkowskim podpisano 18 umów, łącznie na blisko 7 mln złotych. Największym beneficjentem jest gmina Czernikowo w powiecie toruńskim, która zbuduje sześć nowych, otwartych zbiorników retencyjnych i otrzymała na ten cel blisko 3 mln zł dotacji łącznie.
Po fundusze sięgnęły też gminy: Zbójno, Golub-Dobrzyń, Strzelno, Pruszcz, Łubianka, Łysomice, Ryńsk, Włocławek i Fabianki.
Będą kolejne konkursy na małą retencję
- W finiszującym z dużym opóźnieniem PROW 2014-2020, na nasz region przypadło 664 mln złotych - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa marszałka województwa. - Kontraktacja znacznie przekroczyła założoną pulę. W ramach 2,5 tysiąca umów o dofinansowanie, rozdysponowaliśmy 680 mln złotych, ale udało nam się pozyskać od rządu dodatkowe pieniądze z przeznaczeniem na projekty z listy rezerwowej w segmencie gospodarki wodno-ściekowej i właśnie małej retencji.
Dariusz Kurzawa poinformował, że wkrótce zostaną ogłoszone kolejne konkursy o pieniądze na tego rodzaju przedsięwzięcia.
- Do wzięcia będą środki naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza oraz z Krajowego Planu Odbudowy - uściślił.
Pokazy urządzeń melioracyjnych w Iłowie i Wybranowie
Na potrzebę inwestycji w infrastrukturę hydrotechniczną, jak zbiorniki retencyjne czy systemy melioracyjne, zwraca też uwagę Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. 10 kwietnia w Iłowie pod Sępólnem Krajeńskim i 11 kwietnia w Wybranowie koło Rojewa, ODR współorganizuje pokazy maszyn do utrzymania urządzeń melioracji wodnych.
