Profesor Andrzej Tretyn wygrał wtorkowe (12 marca) wybory na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w kadencji 2024-2028. Zdobył 142 głosy elektorów. Jego konkurenta, profesora Wojciecha Wysotę poparł 104 elektorów. Kadencję rozpocznie 1 września.
Marzył o dalekich podrożach
Urodził się w Mielęcinie (obecnie część Włocławka), jako piąte i przedostatnie dziecko rodziców, którzy poznali się podczas II wojny światowej na przymusowych robotach na terenie III Rzeszy.
Jego pasją od dziecka pasją była geografia. „Marzyłem o dalekich podróżach, wiedząc, że będę miał niewielkie szanse na ich realizację w przyszłości – pisze w nocie o sobie. Może dlatego uczęszczając do I Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, przeniosłem swoje zainteresowania na biologię”.

W liceum był pasjonatem fotografii i muzyką rockowej. Już w klasie maturalnej eksperymentował z mineralnym odżywianiem roślin w uprawach hydroponicznych.
Wybierając się na studia z góry, zakładał, że w przyszłości będzie naukowcem. „W 1974 roku zdałem egzamin na biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (…) Miałem szczęście, bo na roku spotkałem się z kolegami o podobnych zainteresowaniach muzycznych, przez pewien okres udzielałem się w Bielany Radio, kierowanym w owym czasie przez Wojciecha Reszczyńskiego, późniejszego twórcę Teleexpresu” - wspomina dzisiejszy rektor.
Na czwartym roku studiów biologicznych zaczął dodatkowo studiować chemię. W tym czasie dostał również propozycję pracy jako asystent w Zakładzie Biologii Komórki. Jednak po zakończeniu edukacji na UMK podjął studia doktoranckie w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdjęcia z uroczystości wyboru rektora UMK możecie znaleźć >>>W TEJ GALERII<<<
Malował stalowe konstrukcje, żeby wyjechać
We Wrocławiu spędził ponad trzy lata. „To były piękne i ciekawe czasy. Sam Instytut Botaniki mieści się na terenie ogrodu botanicznego, najstarszego, jaki istnieje w Polsce. Jak się okazało w przyszłości, zamiłowanie do ogrodów botanicznych pozostało.
Po powrocie do Torunia, podjął pracę w Zakładzie Biologii Komórki na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Do wojska trafił w wieku 28 lat, już ze stopniem doktora.
Przełomowe znaczenie dla kariery naukowej miał dla Andrzeja Tretyna udział w pierwszej konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Humboldta w Berlinie Wschodnim: „Ponieważ nie zdobyłem środków z Uczelni, całe wakacje pracowałem w Spółdzielni Małgosia, malując stalowe konstrukcje. W Berlinie przedstawiane przeze mnie wyniki zyskały uznanie naukowców z Holandii. Zachęcono mnie, bym złożył wniosek o stypendium Wageningen Agricultural University. I choć ten renomowany uniwersytet przyznawał rocznie sześć takich stypendiów, to udało mi się je uzyskać za pierwszym razem".

Swój pobyt na Zachodzie przedłużył dzięki Dutch Research Council (NWO). Kolejne dwa lata pracował naukowo w Giessen. W Niemczech przebywał prawie dwa lata (1990-1991), z miesięczną przerwą, kiedy zjechał do Torunia na własne kolokwium habilitacyjne.
Ale nie był to koniec wędrówek po świecie. Kolejnym przystankiem była Japonia, w której dwukrotnie przebywał na stypendiach. Pobyt w Kraju Kwitnącej Wiśni zapamiętał szczególnie dobrze: „W Ambasadzie RP w Tokio pobrałem się z Joanną. Co 10 lat staramy się wracać do Wako. W tym roku nie będzie wyjątku”.
Zreperował finanse uczelni
Prof. Tretyn był kierownikiem 11 grantów krajowych. Na koncie ma ponad 200 licencjatów i magistrantów. Dziewiętnaście osób pod jego opieką naukową uzyskało stopień doktora, a połowa z nich jest obecnie samodzielnymi pracownikami UMK. Jest autorem lub współautorem wielu monografii i podręczników akademickich, wydanych głównie przez PWN.
Na uczelni przeszedł wszystkie etapy kariery administracyjno-organizacyjnej. Rozpoczął jako dyrektor Instytutu Biologii Ogólnej, a następnie dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1999-2005), prorektor UMK (2005-2012) kończąc jako rektor UMK w dwóch kadencjach (2012-2016 i 2016-2020).

Jako dyrektor Instytutu Biologii Ogólnej, a później dziekan, przyczynił się do rozbudowy zaplecza dydaktycznego i naukowego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Jednym z jego osiągnięć jako prorektora UMK była rozbudowa Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Najważniejszym dotąd doświadczeniem było zarządzanie uczelnią przez dwie kadencje.
„Zastając Uczelnię w bardzo złej kondycji finansowej, w ciągu trzech lat doprowadziłem do zbilansowania, a następnie wzrostu przychodów i rozwoju działalności dydaktyczno-badawczej. Z mojej inicjatywy powstały dwa nowe kierunki studiów: psychologia oraz sport i wellness. Tym samym, po blisko 60 latach przerwy, psychologia stała się jednym z najpopularniejszych kierunków nauczania w toruńskiej części Uczelni. Natomiast od podstaw w UMK uruchomiono unikatowy kierunek kształcenia – weterynarię. Dzięki tym nowym kierunkom nauczania oraz ofercie Collegium Medicum Uniwersytet Mikołaja Kopernika stał się najbardziej szerokoprofilową uczelnią w Polsce. (…) Skutecznie zablokowałem próbę oderwania Collegium Medicum od UMK i rozwijałem współpracę pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą”.

Za rządów prof. Tretyna UMK uzyskał tytuł jednej z 10 uczelni badawczych w Polsce.
Nawet przeciwnicy prof. Tretyna przyznają, że pozostawił uczelnię w dobrej kondycji finansowej. Dzięki udziałowi w programie Inicjatywa Doskonałości – uczelnia pozyskała na lata 2020-2025 ponad 220 mln złotych z przeznaczeniem na wspieranie jej działalności naukowo-badawczej.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
