Najbardziej spadek liczby uczniów w soleckim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.
Wyniki naboru nie są optymistyczne. Udało się utworzyć ledwie jedną klasę liceum ogólnokształcącego. Jeśli przed 1 września kilku uczniów zrezygnuje i przeniesie się do innych szkół, choćby bydgoskich, Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, któremu podlegają w powiecie szkoły ponadgimnazjalne, będzie miało kłopot.
W Liceum Ogólnokształcącym w Koronowie jest nieco lepiej. Były dwie klasy LO i dwie pozostaną, choć mniej liczne niż rok temu. Mniej uczniów jest też w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Maczka. W Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie w każdej z klas nie będzie uczniów więcej niż 20.
A mniejsza liczba uczniów oznacza, że mniejsze będą pieniądze z budżetu państwa. Mniej będzie zajęć lekcyjnych. Czy uda się zatem utrzymać tę samą liczbę nauczycieli?
- Nie dopuszczam myśli, by zlikwidować niektóre kierunki kształcenia w naszych szkołach - mówi starosta Wojciech Porzych. - Musimy przetrwać ten trudny czas. Wiemy już, że za dwa lata przybędzie gimnazjalistów. Będą na nich czekać nasze szkoły. Lepiej przetrwać, przy zmniejszonej liczbie uczniów, niż zamykać szkołę, by za dwa lata ją odtwarzać.
Czytaj e-wydanie »