Budowa Muzeum Pamięć i Tożsamość przy toruńskim Porcie Drzewnym budzi od początku sporo kontrowersji. Oliwy do ognia dodał portal Wirtualna Polska, który doniósł na początku lutego 2024 roku, że w ramach finansowanej z publicznych pieniędzy placówki kultury powstaje klasztor. Na tę informację zareagowali redemptoryści, którzy rzekomo mieliby korzystać z budynku przy ulicy Starotoruńskiej 1A.
Do sądu za "klasztor"
W opublikowanym oświadczeniu, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Mariusz Mazurkiewicz, zaprzecza tym informacjom, twierdząc, że ani poprzedni, ani obecny zarząd zakonu nie podjął decyzji o utworzeniu klasztoru, a nawet nie rozważał takiej możliwości. Według o. Mazurkiewicza nie zostały wydane żadne dokumenty w tej sprawie.
Zwracamy także uwagę wszystkich osób lub podmiotów, które nadal będą rozpowszechniać nieprawdziwą informację, jakoby w budynku muzeum znajdował się wyżej wymieniony "klasztor", na wypływające z tego dla nich konsekwencje prawne – przestrzega rzecznik.
Wolność, tolerancja, walka
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu ma być w założeniu "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski". Na wystawach prezentowane będą "wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki "za wolność naszą i waszą" czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.
Jan Pawęł II i "odwieczne prawdy"
Szczególne miejsce przypaść ma postaci Jana Pawła II i "sposobowi, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm. W ten sposób wydarzenia historyczne przedstawione w Muzeum zostaną przefiltrowane przez pryzmat odwiecznych prawd filozoficznych i teologicznych".
Na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość przeznaczono dotąd prawie 206 mln złotych publicznych środków. Kolejne wydatki szacowane są na 20 mln.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
