Jak twierdzi Piotr Idzikowski , ekspert Grupy Atlas - elastyczność, to określenie umowne, w żaden sposób niemierzalne, umożliwiające zatem swobodną interpretację, a nawet nadużycia. I zaraz dodaje: - Jedynym kryterium, pozwalającym określić zakres elastyczności kleju - jest odkształcalność.
Co mówi norma?
Nowe wydanie Polskiej Normy EN 12004 wprowadziło parametr odkształcalności, definiowanej jako "podatność utwardzonego kleju na deformację pod wpływem działania naprężeń między płytką ceramiczną a powierzchnią układania, bez uszkodzenia powierzchni zainstalowania".
Plastelina czy linijka?
Łatwo to zobrazować na dwóch przykładach: rozciąganego wałeczka z plasteliny i zginanej plastikowej linijki. Rozciągany wałeczek odkształca się, czyli ulega deformacji, a przy nadmiernej sile rozciągającej w pewnej chwili pęka.
Podobnie jest z linijką, która - zbyt mocno zgięta - pęka. Ale jest coś, co różni te przykłady. W momencie usunięcia siły jeszcze przed osiągnięciem naprężenia niszczącego, linijka wróci do swojej pierwotnej postaci, a plastelina nie. Linijka i plastelina są w pewnym stopniu odkształcalne, ale która z nich jest elastyczna? Plastelina, która nie wraca samoczynnie do stanu pierwotnego i pęka, czy linijka, która po odjęciu siły z powrotem może służyć do rysowania linii prostych? Odpowiedź brzmi - linijka.
Norma dokładnie określa wartość odkształcalności i jednoznacznie dzieli kleje pod względem tego parametru na klasy S1 i S2. Dla klejów klasy S1 możliwe odkształcenie powinno zawierać się w przedziale 2,5 mm - 5 mm, natomiast dla klejów S2 powinno wynosić minimum 5 mm.