
- Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – zaznacza nasz ekspert, lekarz Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej enel-med. Zobacz w galerii jak się przed nimi chronić

Gdzie żyją kleszcze?
w lasach liściastych i mieszanych
na obszarach trawiastych
w gęstych zaroślach
na paprociach
na terenach zielonych w miastach, w tym parkach i skwerach
Kleszcze występują na terenie całej Polski. Co roku rośnie liczba zachorowań na choroby przez nie przenoszone. Najwięcej przypadków odnotowuje się w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Jak się chronić przed atakiem kleszcza?
Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Wybierając się na tereny zielone, warto założyć ubranie, które zakrywa jak największą powierzchnię ciała: długie spodnie, bluzy z długimi rękawami i zakryte buty.
Ważny jest też odpowiedni kolor ubrania - na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze.
- Warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze, które zawierają DEET lub ikarydynę. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca takie jak pachwiny, pachy, zgięcia kolan czy skóra głowy, ponieważ kleszcze często wybierają te obszary do żerowania – wyjaśnia lekarz Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej enel-med.

Konsekwencje kontaktu z kleszczem
- zmiany skórne
- groźne choroby zakaźne