
MIT: Kleszcze zagrażają nam tylko wiosną i latem.
FAKT: Kleszcze w ciągu roku mają dwa główne szczyty aktywności: wiosną (kwiecień/maj, aż do czerwca) i potem jesienią (we wrześniu/październiku). W ciągu dnia szczyt porannej aktywności trwa od pierwszej rosy do południa, a wieczorem od godz. 16 do zmroku. Nie znaczy to, że latem czy zimą nie znajdziemy wkleszczonego pasożyta! Zwłaszcza ciepłe zimy mogą sprzyjać przedłużonej aktywności kleszczy – tłumaczy ekspertka.

MIT: Permetryna działa na kleszcze, warto więc nią wysmarować zwierzaka.
FAKT: – To niezwykle szkodliwy mit. Zawiera cząstkę prawdy – permetryna jest bardzo skutecznym repelentem, a nawet substancją bójczą – zabija kleszcze, ale... jest szkodliwa dla zwierząt w przypadku zastosowania jej na ciało zwierzaka. Dla kotów stanowi śmiertelne zagrożenie – podkreśla ekspertka.

MIT: Kleszcze do życia potrzebują ludzkiej krwi
FAKT: Kleszcze faktycznie potrzebują krwi, by z larwy zmienić się w nimfę, a z niej w postać dorosłą. Potrzebują jej również, by samica mogła złożyć jaja. Te pasożyty żywią się krwią kręgowców, ale najchętniej zwierząt leśnych, gryzoni, ptaków i wiewiórek, a krwią człowieka żywią się tylko z braku lepszych źródeł pożywienia.

MIT: Kleszcz natychmiast się wkłuwa w ciało ofiary
FAKT: Kleszcz najpierw szuka dogodnego miejsca, dlatego po spacerze w lesie natychmiast trzeba bardzo dokładnie przejrzeć całe ciało, warto wziąć prysznic a także przejrzeć i wytrzepać ubrania, w których mógłby się ukryć kleszcz. Przejrzenie ciała i odzieży jest kluczowe, bo kleszcz mocno trzyma się tkaniny czy włosów.
Kleszcze najchętniej żerują pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, między pośladkami, za uchem, w pachwinie - tam, gdzie skóra jest cienka, gdzie jest zacisznie i ciepło. Zobacz: Kleszcze atakują i jest ich wyjątkowo dużo! Te miejsca na ciele są najbardziej zagrożone