- Rok Chopina 2010 z pewnością będzie sukcesem Polski - mówił niedawno minister Bogdan Zdrojewski. - Pod względem promocji Polski w świecie, jak i promocji twórczości kompozytora w kraju i za granicą, z uwagi na jej szczególną obecność w programach i repertuarach instytucji artystycznych".
W ramach obchodów rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się cykl imprez promujących nie tylko Polskę, ale także region kujawski. Dlaczego? Bo na szlaku Fryderyka Chopina znalazła się Kłóbka, a w projekcie biorą udział przedstawiciele kujawskich instytucji.
Co łączy Chopina z Kłóbką? - Przez ponad piętnaście lat mieszkała tu Maria z Wodzińskich Orpiszewska - mówi Elżbieta Kraszewska-Sikorska, kierownik Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. - Tutaj zmarła i została pochowana na miejscowym cmentarzu w rodzinnym grobowcu swojego drugiego męża. Pod koniec sierpnia 2009 r. Towarzystwo Przyjaciół Kłóbki ufundowało na grobowcu marmurową tablicę z informacją o miejscu spoczynku narzeczonej Fryderyka Chopina.
Kłóbka jest jedyną, obok Szafarni miejscowością w województwie kujawsko-pomorskim biorącą udział w tym projekcie. Choć pewne jest, że Chopin nigdy w Kłóbce nie był, a kujawskie elementy w tym projekcie zawdzięczamy wyłącznie Marii, z którą Chopin chciał się związać i poświęcił dwa utwory ze swojej twórczości.
Pod koniec września w skansenie w Kłóbce gościła ekipa telewizyjna, która kręciła film promocyjny pt. "Polska przez pryzmat Fryderyka Chopina". Do udziału w nagraniu zaproszono młodych tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" z Włocławskiego Centrum Kultury. - Byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć w tym udział - mówi Krystyna Mielczarska, kierownik ZPiT "Kujawy". - Cieszymy się, że przyczyniliśmy się do promocji naszego regionu na świecie. Wiemy, że film będzie pokazywany za granicą.
Na przyszły rok w Kłóbce zaplanowano cykl spotkań, w których wezmą udział wycieczki z zagranicy. Wszystko w ramach wspólnego projektu Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z partnerami z czterech państw: Czech, Polski, Słowenii i Włoch. Każdy z nich dokonał wyboru miejsc o znaczących wartościach kulturowych, które zostaną objęte programem pilotażowym mającym na celu promocje ich walorów i wzbogacenie oferty turystycznej. Jednym z partnerów projektu jest województwo kujawsko-pomorskie, a podstawą tej oferty są wspomniane już miejscowości w regionie: Szafarnia i Kłóbka.