Raport Kobiety na Politechnikach 2024 został przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Rozprawia się z mitem, że dziewczyny nie wybierają kierunków technicznych i nie lubią nauk ścisłych. W raporcie uwzględniono techniczne uczelnie publiczne, czyli uczelnie o profilu technicznym (głównie politechniki), które prowadzą studia doktoranckie i/lub szkoły doktorskie w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych oraz techniczne uczelnie niepubliczne, czyli uczelnie prowadzące minimum dwa kierunki inżynierskie.
- Kobiety na publicznych i niepublicznych uczelniach technicznych stanowiły 44,21 proc. - wskazują autorzy opracowania, przytaczając dane jeszcze za 2022 rok. - Na kierunkach z obszaru nowych technologii prowadzonych na tych uczelniach, udział kobiet wyniósł 15,32 proc., a na kierunkach informatycznych 15,17 proc. O zbalansowaniu płci można mówić wtedy, gdy proporcje kobiet lub mężczyzn mieszczą się w przedziale od 40 do 60%.
Pewnie, że na uczelniach technicznych na kierunkach inżynieryjnych wciąż przeważają mężczyźni, obecnie jest ich prawie 74 proc. Trend się zmienia: w latach akademickich od 2019/2020 do 2022/2023 liczba kobiet studiujących np. na kierunkach informatycznych wzrosła o ponad 25 proc., podczas gdy liczba mężczyzn – o niespełna 13 proc.
- Dziś widzimy, że jesteśmy duży krok dalej, jeśli chodzi o udział kobiet na uczelniach technicznych i na uniwersyteckich kierunkach ścisłych, ale także jeśli patrzeć na obecność kobiet w badaniach naukowych związanych z dziedziną STEM ( (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematic) czy w firmach inżynierskich i technologicznych - zaznacza dr Bianka Siwińska, CEO Perspektyw, pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych!
