Tymczasem Fundusz Chorobowy jest 9 mld zł na minusie, więc pracodawcy chcą obniżenia pensji z 80 do 60 proc. na L-4, a także wprowadzenia kilku darmowych dni. - Dziewięć miliardów złotych deficytu w Funduszu Chorobowym, z którego są wypłacane zasiłki L-4 i macierzyńskie, to fakt i mówię o tym nie tylko jako członek Rady Nadzorczej ZUS, ale i ekspert Konfederacji Lewiatan - podkreśla Jeremi Mordasewicz
Kodeks pracy zmiany
Prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną zapowiada szereg rewolucyjnych zmian mających uzdrowić rynek pracy.
Zmiany przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która przygotowuje poprawki już od roku. Ministerstwo chce namawiać do zawierania większej liczby układów zbiorowych z pracodawcą. Obecnie w Kodeksie Pracy wskazuje się 26-dniowy urlop, który po uzgodnieniu między przełożonym i pracownikami mógłby zostać skrócony do 20 dni lub wydłużony do 30. Ta liczba będzie podlegać negocjacjom przy zawieraniu układu zbiorowego.
Kodeks pracy 2017 zmiany [URLOPY, DNI WOLNE, ZMIANY - 4.10.2017]
Kodeks pracy dni wolne
W dodatku resort zapowiada, że dni urlopowe trzeba będzie wykorzystać w przysługującym nam roku. Nie będzie możliwości przetrzymywania ich na następny rok. W praktyce oznacza to, że pozostałe nam dni urlopowe będziemy musieli wykorzystać np. pod koniec roku. To jednak nie koniec zmian. Nie będzie możliwe również wykonywanie dodatkowo płatnej pracy dla innego podmiotu w trakcie urlopu wypoczynkowego.
- Chodzi o sytuacje, gdy w trakcie korzystania z urlopu pracownik nie odpoczywa od pracy zarobkowej, tylko wykonuje ją dla innego podmiotu albo na innej podstawie prawnej. Urlop ma służyć wypoczynkowi - mówi prof. Zieleniecki dla Dziennika Gazety Prawnej.
Mam Pytanie - rozmowa z Magdaleną Mateją