Barometr zawodów to coroczna prognoza rynku pracy. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.Zastanawiają się, m.in. jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku. Jak będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie. Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się? Co mówi Barometr zawodów 2020 o naszym powiecie?
Długa lista deficytowa
Na liście najbardziej deficytowych profesji w powiecie sępoleńskim są cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, monterzy instalacji budowlanych, mechanicy pojazdów samochodowych, masarze i przetwórcy ryb, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz krawcy i pracownicy produkcji odzieży. Okazuje się, że w wymienionych ostatnich dwóch zawodach pracę podejmują cudzoziemcy. Jednak to nie jedyne profesje, w których brakuje rąk do pracy.
Zobacz także:W powiecie sępoleńskim chętnie zatrudniają cudzoziemców
Czytaj też:
W marcu kolejne Targi Pracy i Edukacji w Sępólnie
Mniejszy, choć też odczuwalny deficyt jest również w 51 innych zawodach, m.in. w branży medycznej, informatycznej, produkcyjnej i usługowej.Dla kogo natomiast w naszym powiecie pracy raczej nie będzie? Barometr wskazuje na ekonomistów oraz specjalistów technologii żywności i żywienia.
Bezrobotnych coraz mniej
Zgodnie z ogólnopolską tendencją bezrobocie w powiecie sępoleńskim spada, choć jest wyższe niż w kraju i województwie. W grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 11, 6 proc., co odpowiada 1723 osobom bezrobotnym. W tym tym samym czasie w województwie kujawsko-pomorskim była na poziomie 7,8, a w Polsce – 5,2. Najmniej zarejestrowanych osób bezrobotnych urząd pracy nie odnotował w miesiącach letnich, a w październiku (1488, - 10,2 proc. stopa bezrobocia) i był to rekordowy miesiąc biorąc pod uwagę zarówno ubiegły rok, jak i ostatnie 5 lat.
Pod względem struktury wykształcenia najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych w grudniu poprzedniego roku było z wykształceniem zasadniczym zawodowym (625), najmniej z wykształceniem wyższym (100). Najwięcej bez pracy pozostawało osób w wieku 25-34 lat, najmniej powyżej 60 r. ż. Niezmiennie więcej osób – prawie 2/3 bezrobotnych - to mieszkańcy wsi.
