Spis treści
- Na koniec kwietnia 2025 roku liczba bezrobotnych w naszym regionie wyniosła 55 427 osób - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. - Było to o 1736 osób mniej niż w końcu marca bieżącego roku, ale o 953 osoby więcej w porównaniu z kwietniem przed rokiem.
Oferty pracy w województwie kujawsko-pomorskim
Niby im bardziej zaawansowany sezon letni, tym ofert zatrudnienia więcej. Tym razem nastąpił wyjątek.
- W kwietniu 2025 roku do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim zgłoszono 3904 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej - dalej wskazują przedstawiciele WUP. - Były to o 753 wolne miejsca mniej niż w poprzednim miesiącu.
Najwięcej wakatów nadal jest:
w handlu (głównie markety i firmy, zatrudniające przedstawicieli handlowych),
branży produkcyjnej,
branży budowlanej,
transporcie,
drobnych usługach.
Stopa bezrobocia w Kujawsko-Pomorskiem
Kwietniowa stopa bezrobocia w Kujawsko-Pomorskiem kształtuje się na poziomie 7,3 procent. To słabo w porównaniu z tą krajową, która wynosi 5,3 proc. Takie dane zaprezentowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, opublikował dane za marzec bieżącego roku, dotyczące stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. W tym zestawieniu wyglądamy korzystniej, niż patrząc na polskie wyniki.
Osiągnęliśmy drugi najlepszy wynik w UE. Polaków prześcigają jedynie Czesi. W marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7 proc. To oznacza wzrost w porównaniu z lutym z poziomu 2,6 proc. Miesiąc wcześniej liderem była Polska, a Czechy znajdowały się na drugim miejscu.
Różnice w wynikach prezentowanych przez polskich i europejskich statystykach są spore, bo Główny Urząd Statystyczny oraz Eurostat posługują się różnymi metodami obliczeń. Polscy statystycy określają bezrobotnych jako osoby w wieku od 15 do 74 lat bez pracy, ale gotowe do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni i aktywnie szukające zatrudnienia w ostatnich czterech tygodniach. Eurostat z kolei bierze pod uwagę procent osób bez pracy w tym samym przedziale wiekowym, ale wśród wszystkich zdolnych do niej w wieku 15-74 lat.
Demografia a rynek pracy
Znawcy rynku podkreślają, że rekordowo niskie bezrobocie stanowi powód do zadowolenia, ale nie jest ono skutkiem rewolucji na rynku pracy.
- To efekt między innymi demografii - uważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service. - Z roku na rok mamy coraz mniej osób aktywnych zawodowo. Do tego niepewność powoduje, że firmy nie zwiększają zatrudnienia, tylko raczej je stabilizują. Z danych naszego Barometru Polskiego Rynku Pracy widać, że przedsiębiorcy ostrożnie patrzą w przyszłość. Wielu ogranicza rekrutacje, bo nie ma pewności, jak rozwinie się sytuacja gospodarcza.
