Uwaga, skupcie się: Przyleciały kawki i siadły na ławki. Gdyby na każdej ławce siadło po jednej kawce, zabrakłoby jednej ławki, gdyby zaś na każdej ławce siadły dwie kawki, jedna ławka byłaby pusta. Ile było ławek i ile kawek?
Takie oto zadania proponuje Henryk Pawłowski. Bawiąc się w ten sposób, można stać się nie tylko mistrzem arytmetyki, ale poćwiczyć też działania na ułamkach, utrwalić sobie geometrię, własności liczb, nierówności. Zadania, które wybrał Pawłowski, pochodzą z zagranicznych olimpiad i konkursów matematycznych. Polecenia mają różny stopień trudności, więc po książkę "Olimpiady i konkursy matematyczne" sięgnąć mogą zarówno uczniowie podstawówek, jak i gimnazjum, a nawet liceum.
W książce znajduje się małe vademecum początkującego olimpijczyka. A tam: elementy teorii podzielności, przydatne tożsamości i nierówności, dwumian Newtona i trójkąt Pascala... Dowiedzieć się można, co to jest mantysa liczby rzeczywistej x. I zgłębić tajemnice geometrii.
Warto uczyć się matematyki w taki sposób, jaki proponuje Henryk Pawłowski, nauczyciel IV LO w Toruniu. W końcu przecież toruńska "czwórka", to matematyczna potęga, a Henryk Pawłowski, to jeden z najbardziej znanych pedagogów w Polsce. Dwukrotnie został "Nauczycielem Roku", jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej w Warszawie i Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od lat prowadzi międzyszkolne koła matematyczne, jego uczniowie zdobywają laury nie tylko na olimpiadach w Polsce, ale i za granicą. Zdążyli już przywieźć medale z Finlandii, Australii, Niemiec, Chin, Szwecji, Turcji, Hongkongu, Kanady, Indii, Argentyny, Tajwanu, Korei Południowej, USA...
Henryk Pawłowski "Olimpiady i konkursy matematyczne. Zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów", Oficyna wydawnicza "Tutor", Wyd. I, Toruń 2002
Czy uda się Wam rozwiązać zadania, które podaliśmy w tekście? Spróbujcie. W ramce podajemy rozwiązania, możecie się sprawdzić.
Kogo tyka matematyka
(go)
Jak napisać 31 za pomocą pięciu piątek? Albo 23 za pomocą czterech dwójek? - chcecie znać takie sztuczki? Zajrzyjcie do najnowszej książki Henryka Pawłowskiego, jednego z najlepszych nauczycieli matematyki w kraju.