https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. Maturzysta: "Mam 100 procent. Teraz już z górki"

Iwona Góralczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakończyła się matura z matematyki 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. Choć było dużo strachu, teraz się okazuje, że zadania nie były aż takie trudne, a niektórzy mają rozwiązania w stu procentach prawidłowe. Jak poszło maturzystom w różnych miastach regionu? O tym niżej. Dziś także na naszej stronie arkusze z odpowiedziami.

Spis treści

Matura z matematyki 2025 - opinie uczniów z Kujawsko-Pomorskiego

We wtorek, 6 maja, maturę z matematyki pisało ponad piętnaście tysięcy abiturientów z Kujaw i Pomorza. Nie było sygnałów, aby jakikolwiek incydent zakłócił egzamin.

Matematyka na poziomie podstawowym to obowiązkowy dla wszystkich egzamin. Aby go zaliczyć, potrzeba 30 procent poprawnych odpowiedzi.

Matura z matematyki od lat budzi obawy wśród części zdających. Czy było trudno? Okazuje się, że niektórzy mają sto procent poprawnych odpowiedzi!

- Sprawdziłem i raczej będę miał sto procent - cieszy się Szymon Filipiak z I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie.

Jak dodaje, dla poziomu rozszerzonego (klas o profilu matematyczno-fizycznym) był to prosty egzamin.

- Humaniści pewnie ocenią to nieco inaczej. Niektórzy mówili, że raczej słabo im poszło - ocenia Szymon.

Najwięcej czasu absolwent liceum w grodzie Śniadeckich spędził przy tzw. "dowodzie".

- Było to zadanie dość nietypowe, trzeba było nieco dłużej pomyśleć, pokombinować.

Wymienia też zadanie z geometrii, tzw. optymalizacyjne.

- Ale doszedłem do wyniku po dwóch próbach, choć tu właśnie były skomplikowane obliczenia - dodaje.

Julianna Butowska, uczennica klasy o profilu biologiczno-medycznym w IV LO w Bydgoszczy także przyznała, że egzamin wydał się jej wyjątkowo prosty.

- Pytania były bardzo w porządku - ocenia.

Pozytywne wrażenia po wtorkowym egzaminie ma także Juliusz Staszak. Po bydgoskim liceum planuje dostać się do szkoły lotniczej.

- Wydaje mi się, że zadania były trudniejsze niż na maturach próbnych, ale też teraz lepiej się przygotowałem. Wyliczyłem, że z samych zamkniętych "pewniaków" powinienem mieć siedemnaście punktów, więc raczej jestem zadowolony - opowiada Juliusz Staszak. - Spodziewałem się, że zadanie z optymalizacji będzie trochę prostsze, ale poza tym matura raczej mnie nie zaskoczyła.

Zadowolona jest też Rut Alabrudzińska z IV LO im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku:

- Udało mi się zrobić prawie wszystkie z 31 zadań, dwóch nie dokończyłam. Czyli jest na plus, do przodu. Egzamin z matematyki był męczący, a zarazem stresujący. Zadania nie były trudne, ale całość mnie mocno wymęczyła. Co ciekawe, od kilku dni i nawet tuż przed egzaminem przeglądając arkusze z poprzednich matur skupiałam się na zadaniach za cztery punkty. Powtarzałam zadania o figurach geometrycznych - i takie właśnie było dziś. W sumie zadania były dla mnie dość łatwe. Ale już nie chcę teraz myśleć o matematyce i rozwiązywaniu zadań. Jutro angielski, to już na spokojnie.

Tak maturę z matematyki 2025 oceniają nauczyciele z Kujaw i Pomorza

Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy zauważa, że egzaminy maturalne zawsze wiążą się w ogromnym stresem - zarówno dla samych uczniów, jak i kadry szkoły, która dba o sprawy organizacyjne.

- To, jakie zadania pojawią się w arkuszu, zawsze jest dla uczniów wielką niewiadomą. Wczoraj byli w dużym stresie, natomiast dzisiaj, przed matematyką widziałam szereg uśmiechniętych twarzy i kiedy z panią wicedyrektor życzyłyśmy im powodzenia, czuć było dobrą energię - mówi Katarzyna Kijewska-Południak.

W roku 2024 matura w żnińskim ekonomiku poszła bardzo dobrze. Wszyscy trzymają tu kciuki, aby i rok 2025 okazał się dla zdających pomyślny.

- Od lat tutejszy ekonomik ma najwyższą zdawalność matury z matematyki w technikach w powiecie żnińskim. W dużych miastach czekają na naszych absolwentów, na przykład ekonomistów - zaznacza Tomasz Ratajczak, dyrektor szkoły i jednocześnie nauczyciel tego przedmiotu.

Jak dodaje, są jednak dwa typy zadań, z którymi uczniowie mają czasem problemy:

- Pierwsze to zadania na dowodzenie, gdzie trzeba coś wykazać, przeprowadzić dowód matematyczny. A drugie to zadania z optymalizacji - tu też bywają problemy, choć jeżeli ktoś nauczy się tego schematu, są to łatwe punkty do zdobycia, a można uzyskać tu aż cztery.

Małgorzata Piłat, nauczyciel matematyki, dyrektor IV LO w Grudziądzu, ocenia z kolei:

- Zadania zamknięte były "typowymi", które uczniowie rozwiązywali i raczej bez większych problemów powinni sobie poradzić. Jeśli chodzi o zadania otwarte, to te wymagały zastanowienia i opracowania schematu rozwiązania. Zaskoczeniem mogły być ciągi. Matematyka to przedmiot, który przysparza uczniom problemów i zdawalność tego przedmiotu w całej populacji maturzystów jest najsłabsza. To trudny przedmiot, a obowiązkowy na maturze i czasami może się coś nie udać, ale zawsze jest możliwość poprawy wyniku.

Takie były zadania na maturze z matematyki 2025

W arkuszu znalazły się dwa typy zadań - zamknięte (m.in. jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, typu prawda/fałsz i na dobieranie) oraz otwarte, w których uczeń musiał zapisać proces myślowy i dojść do rozwiązania.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia na maturze z matematyki 2025 to 50, z czego każdy typ zadań stanowi połowę punktacji końcowej.

Zdający mogli się spodziewać zadań z całego przekroju tematycznego zawartego w podstawie programowej. To np. liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, funkcje, ciągi, optymalizacja, trygonometria, planimetria, geometria analityczna, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy dowodzenie. Za poprawne rozwiązanie zadania zdający mogą otrzymać 1, 2, 3 lub 4 punkty.

Maturzyści z Kujaw i Pomorza, wzorem całej Polski, mieli na rozwiązanie zadań z matematyki 180 minut.

Jak im poszło? Odpowiedzi z arkuszami TUTAJ

Maturzyści przed egzaminem z języka angielskiego. Jakie mają sposoby na relaks?

Czy dziś już tylko relaks? A może przygotowania do angielskiego? - zapytaliśmy maturzystów.

- Od wczoraj już raczej z górki, bo jestem po polskim, a gorszy egzamin już mnie pewnie nie czeka, nawet na ustnym z tego przedmiotu, bo "kardynała" przecież tam nie ma - ocenia z uśmiechem Szymon Filipiak z I LO w Żninie, dodając:

- Moim zdaniem z angielskiego można jedynie powtórzyć budowę czasów - to dużo daje. A słówka, to "na żywca", bo żyjemy tym językiem. Generalnie jednak lepiej pozostały czas wykorzystać na rozszerzenia. Co do relaksu - będzie i ten. Mnie najbardziej relaksuje jazda samochodem - od ponad roku mam już prawo jazdy.

Sposób na zrelaksowanie się ma też Rut Alabrudzińska z "Baczyńskiego" we Włocławku:

- Po maturze planujemy z kolegami iść na kremówki.

*współpraca: Marta Mikołajska, Aleksandra Pasis

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska