Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jak i na świecie jest nadal niepewna. Każdego dnia pojawiają się nowe rekordy dotyczące osób, u których test na COVID 19 dał wynik pozytywny. W życiu codziennym wiele się zmieniło. Szykują się także zmiany dotyczące nadchodzącej wizyty duszpasterskiej w naszych domach, potocznie zwanej kolędy. Pojawiły się wytyczne kolejnych diecezji.
Kolęda w Polsce
Kolęda w Polsce popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich.
Archidiecezja Katowicka i Poznańska poinformowały wiernych, że tegoroczna kolęda w ogóle się nie odbędzie, a księża będą odwiedzać tylko tych parafian, którzy ich zaproszą.- Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, "od domu do domu".
Wiele diecezji także te w województwie kujawsko-pomorskim nadal czeka z decyzją. Kilka tygodni temu zapytani o te kwestie mówili, że jest jeszcze czas na decyzje.
Kolęda w województwie kujawsko-pomorskim
Bydgoszcz
- Cały czas czekamy na rozwój sytuacji. Z jednej strony nie chcielibyśmy pozbawić wiernych możliwości modlitwy i błogosławieństwa, z drugiej strony trzeba brać pod uwagę realia i rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce – podkreśla ks. Grzegorz Nowak.
Włocławek
- Wizyty kolędowe rozpoczynają się po świętach Bożego Narodzenia. Za wcześnie na decyzje w tej sprawie - poinformował nas ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.
Kolęda 2020 w regionie. Tyle mieszkańcy regionu dają w kopercie!
Niewykluczone, że wizyty duszpasterskie zostaną przełożone na druga połowę roku lub też powszechna praktyka stanie się odwiedzanie tylko tych rodzin, które wcześniej wyrażą tym zainteresowanie.
Jak przebiega kolęda?
Przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem.
Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej.
Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek.
