Grudziądz ma mieć nowy dworzec kolejowy. Jak ma on wyglądać, jakie spełniać funkcje? To temat warsztatów, na które kolejarze zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Warsztaty zaplanowano na 17 grudnia, o g. 16 w sali 301 Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Chętni do udziału w nich proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie się pod adresem [email protected]. W temacie wiadomości należy wpisać: "warsztaty Grudziądz", a w treści maila podać imię i nazwisko oraz aktualny adres mailowy (konieczny do dalszej komunikacji).
O co chodzi z tymi warsztatami?
Planowana przebudowa dworca kolejowego w Grudziądzu ma być realizowana przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Grudziądz ma być jednym z 200 miast, w których powstaną zupełnie nowe albo gruntownie zmodernizowane będą istniejące już obiekty.
Warsztaty kreatywne, które odbędą się w naszym mieście, będą pierwszym etapem konsultacji społecznych, które PKP zamierza przeprowadzić jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych.
- Podczas spotkań określone zostają ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji, a warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania i uwagi - informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe.
Rzecznik dodaje: - Dzięki takim spotkaniom uczestnicy warsztatów mogą określić, jak ich zdaniem powinna być zorganizowana przestrzeń w budynku dworca oraz jego najbliższe otoczenie. Na spotkanie zapraszani są wszyscy zainteresowani przyszłością dworca: pasażerowie, przedstawiciele lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych oraz władz samorządowych.
Projekt nowego dworca już jest. Przygotowała go Martyna Borek jako pracę dyplomową. Przeczytajcie koniecznie:
Zaprojektowała dworzec PKP w Grudziądzu i zdobyła tytuł magistra
Przez Grudziądz przebiegać ma "szprycha" kolejowa
Rządowe plany dotyczące kolejowej komunikacji w Grudziądzu są bardzo ambitne. Jak informuje PKP, przez nasze miasto "przebiegać ma najszybsza linia kolejowa łącząca Trójmiasto z innymi częściami kraju, jedna z tzw. „szprych” projektowanych w ramach Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego".
W spotkaniu w Grudziądzu, ze strony PKP S.A., udział wziąć mają osoby bezpośrednio odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji. Przyjechać mają także przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny.
