Tegoroczne obchody będą składać się z trzech wydarzeń. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 4 lipca o godz. 19 przed kamienicą przy ul. Planty 7/9. Zostaną odczytane nazwiska ofiar i zapalone znicze.
Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w rozmowie z Onetem informuje:
Przypomnimy teksty dokumentalne dotyczące pogromu i utwory poetyckie w interpretacji aktorskiej Jerzego Treli w oprawie muzycznej Konstantego Wileńskiego – informuje Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które jest organizatorem obchodów. Od godziny 12 otwarta będzie już wystawa o pogromie kieleckim w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w domu przy ul. Planty 7
Drugie wydarzenie odbędzie się 5 lipca o godz. 12.30 na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Przy grobie ofiar pogromu kieleckiego, modlitwę żydowską poprowadzi Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, a w modlitwie ekumenicznej udział wezmą duchowni różnych religii i wyznań.
Na zakończenie obchodów, 8 lipca o godz. 18.30 w kościele św. Jan Pawła II przy ul. Wesołej poprowadzona zostanie msza św. w intencji ofiar pogromu, ale i sprawców, a także pokoju i pojednania na świecie.
Do pogromu kieleckiego doszło 4 lipca 1946 r. To był jeden z najtragiczniejszych dni w historii Kielc i do dziś nie wiadomo, czy był przejawem narastającego antysemityzmu czy prowokacją Urzędu Bezpieczeństwa. W wyniku zamieszek przy ulicy Planty 7 zginęło 37 Żydów i trzech Polaków. Za winnych uznano dziewięć osób i skazano ich na śmierć.
Źródło: Onet.pl
