https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny antysemicki skandal w Niemczech. Na pomniku upamiętniającym Żydów namalowano swastyki

Lidia Lemaniak
PAP
Opracowanie:
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina jest centralnym niemieckim pomnikiem Holokaustu i liczy ponad 2700 betonowych bloków. Były one już wielokrotnie uszkadzane
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina jest centralnym niemieckim pomnikiem Holokaustu i liczy ponad 2700 betonowych bloków. Były one już wielokrotnie uszkadzane Fot. 123rf
Nieznani sprawcy wydrapały dwie swastyki na jednej ze steli Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina. Niemiecka policja podała, że obok swastyk umieszczono „antykonstytucyjne sformułowanie”. Zdaniem portalu dziennika „Bild” chodzi o napis napis „Heil Hitler”.

Pracownik firmy ochroniarskiej zauważył uszkodzenia podczas obchodu w piątek. Śledztwem w tej sprawie zajęła się służba bezpieczeństwa państwa - poinformowała agencję dpa policja.

Otwarty w 2005 roku Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina jest centralnym niemieckim pomnikiem Holokaustu i liczy ponad 2700 betonowych bloków - steli. „W przeszłości wielokrotnie dochodziło do jego uszkodzeń” – podaje Bild.

Pod koniec czerwca opublikowano najnowszy raport sieci ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias), który przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w Niemczech" - w tym obelgi i ataki. W 2021 roku Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich. To średnio siedem dziennie.

Wśród odnotowanych zdarzeń były 63 ataki i sześć przypadków skrajnej przemocy.

Członek zarządu Rias Benjamin Steinitz przedstawił wówczas w Berlinie raport roczny organizacji. Ważne z jego punktu widzenia czynniki, wpływające na skalę antysemickich zdarzeń, to pandemia koronawirusa z jej antyżydowskimi narracjami spiskowymi oraz konflikt na Bliskim Wschodzie z antysemicką krytyką Izraela.

„Prawie jedna trzecia wszystkich incydentów antysemickich, na które zwrócono uwagę organizacji, miała związek z pandemią koronawirusa” – podaje Rias. Należą do nich m.in. narracje spiskowe, ale także relatywizacje Holokaustu - na przykład gdy przeciwnicy szczepień nosili żółte gwiazdy. Drugim powodem była eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego w maju 2021 roku Ogólnie rzecz biorąc, Rias przypisał 26 proc. zarejestrowanych incydentów antysemickich antysemityzmowi związanemu z Izraelem - 723 przypadki, czyli około dwa razy więcej niż w 2020 r. - pisze "Spiegel".

„Osoby dotknięte antysemityzmem mogą kontaktować się z ośmioma ośrodkami sprawozdawczymi Rias. Inaczej niż w statystykach kryminalnych, rejestrowane są również niekaralne incydenty antysemickie. W 2020 roku Rias zarejestrował 1909 takich przypadków, ale przy mniejszej liczbie punktów zgłoszeniowych” – pisał wtedy dziennik „Spiegel”.

Według Rias około połowa wszystkich zarejestrowanych incydentów – 54 proc. - nie może być przypisana do jednoznacznego światopoglądu. Tam, gdzie było to możliwe do ustalenia, najliczniejszą grupę stanowili prawicowi ekstremiści – 17 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antoś
A żydzi krytykują i narzekają na POLAKÓW . Niech jadą do siebie lub do Niemiec tam im będzie lepiej
t
tomasz
Jak ci tak zwani migranci a tak naprawdę to są darmozjady i przestępcy ,kradną ,gwałcą ,demolują , mordują to cisza ,bo każdego kto ich zachowania krytykuje nazywa się rasistą .Społeczeństwa maja dość zagrożenia z ich strony i bierze sprawy w swoje ręce .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska